Dvě stě tisíc korun. Tak vysokou pokutu dostaly Luby od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za to, že uzavřely dodatek k mandátní smlouvě bez zadávacího řízení. Město se již odvolalo a s rozhodnutím nesouhlasí.
„Město Luby uzavřelo uvedenou mandátní smlouvu se společností J&K PULS, spol. s r.o., v roce 1994 a postupně k ní uzavřelo dalších deset dodatků. Původně sjednaná odměna ve výši 583 200 korun bez DPH za rok byla těmito dodatky navyšována," popsal předseda ÚOHS Petr Rafaj. Společnost se městu stará o správu a údržbu bytových a nebytových prostor.
„Dodatkem č. 10 z ledna 2010 byla sjednána odměna ve výši 792 000 korun bez DPH a mzdové náklady na pracovníky údržby ve výši 709 000 korun bez DPH za rok." Jak předseda vysvětlil, vzhledem k tomu, že mandátní smlouva byla uzavřena na dobu neurčitou, pak se jako cena zakázky stanovuje předpokládaná výše peněžitého závazku zadavatele za čtyři roky trvání smlouvy, což v tomto případě činí 6 004 000 korun bez DPH. „Jednalo se tedy o nadlimitní veřejnou zakázku. Dodatkem č. 10 byla učiněna podstatná změna smlouvy ve prospěch mandatáře. Nastavení výhodnějších podmínek přitom mohlo vyprofilovat větší okruh či počet dodavatelů, kteří by se o danou veřejnou zakázku ucházeli," podotkl s tím, že tedy měl dle evropské judikatury zadavatel povinnost při uzavření dodatku postupovat na základě zákona o veřejných zakázkách, i když v době uzavírání původní mandátní smlouvy v roce 1994 ještě v České republice právní předpis upravující veřejné zakázky neexistoval. „Výběr dodavatele tedy fakticky proběhl zcela mimo zákon," konstatoval Petr Rafaj. A kvůli postupu města tak jiní potenciální dodavatelé neměli mít možnost přijít s výhodnější nabídkou.
Rozhodnutí ale není pravomocné a město již podalo rozklad.
„S rozhodnutím nesouhlasíme, proto jsme se již odvolali a na úřad jsme poslali náš právní rozbor," uvedl Karel Kubeš, starosta Lubů. „Cítíme se poškozeni," dodal.