Že musí vzít dceru na úřad, když jí chce nechat vystavit cestovní pas, nevěděl, stejně jako mnozí další lidé, ani 42letý Vladimír z Františkových Lázní. „Překvapilo mě, že ji musím brát sebou a také to, že jsem dokládal potvrzení o tom, že je moje šestiletá dcera občan České republiky,“ řekl.
Tento doklad úřady vyžadují v případě, že vydávají dítěti první pas. Fotografii pořizuje příslušný úřad při podání žádosti, proto se občan musí k němu osobně dostavit.
Od 1. září 2006 se děti, respektive občané mladší 15 let, nezapisují do cestovních dokladů rodičů, s výjimkou cestovního průkazu. Děti zapsané v cestovních dokladech rodičů před 1. září 2006 mohou i nadále cestovat společně s rodiči do zahraničí bez vlastního pasu. Od 1. září 2006 nelze provádět změny údajů o dítěti zapsaném v cestovním dokladu rodiče, pouze zastupitelské úřady mohou provádět změny údajů v cestovním průkazu.
Tato a další informace je zveřejněna na internetových stránkách ministerstva vnitra www.mvcr.cz. Vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat je zpoplatněno částkou 600 korun, dětský pas je za 100 korun. Vydání cestovního pasu bez strojově čitelných údajů stojí 1 500 korun, děti do 15 let jej mají za 50 korun, občané starší 5 let a mladší 15 let zaplatí1 000 korun. Ten se vydává, žádá-li občan o vydání pasu v kratší lhůtě než 30 dnů a platí šest měsíců. Žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se podává u obecního úřadu obce s rozšířenou působností, v jehož správním obvodu je občan přihlášen k trvalému pobytu.
O pas bez strojově čitelných údajů a bez nosiče dat s biometrickými údaji je možné požádat u úřadů mimo místo trvalého pobytu občana nebo u kteréhokoliv matričního úřadu.