Díky nové vyhlášce, která začala platit uplynulý měsíc, by z každého přístroje mělo do městské kasy putovat čtvrtletně pět tisíc korun. Kdo ale do konce října svůj přístroj na úřadě nenahlásil, koleduje si o problém. Úředníci totiž se začátkem nového měsíce začínají s kontrolami.

Města měla donedávna 'páky' pouze na klasické hrací automaty. Terminály totiž povoluje ministerstvo financí, a to i v lokalitách, ze kterých chtějí města vyhláškami hazard vymýtit. Provozovatelé si proto začali pořizovat videoloterijní terminály, které mohly fungovat 'vyhláška nevyhláška'. O tom svědčí i fakt, že klasických automatů v Chebu funguje asi 200. A to je asi čtvrtina, než tomu bývalo před zavedením terminálů.

Nedávno přijatý zákon ale vše změnil. Města sice povolovací proces na ministerstvu financí ovlivnit stále příliš nemohou, mohou však terminály zpoplatnit.
„Primárním cílem není vydělávat na provozování hazardu, ale pokusit se zamezit dalšímu živelnému rozšiřování videoterminálů. Jiné nástroje, jak toho dosáhnout, bohužel nemáme,“ vysvětlil už před časem místostarosta Miroslav Plevný.

Z hracích automatů město příjem má. Za první polovinu letošního roku za ně získalo 2, 3 milionu korun. Jejich provozovatelé platí hned tři poplatky. Ten první je za povolení, a to buď 30 tisíc korun ročně, 16 tisíc korun pololetně nebo 10 tisíc korun na čtvrt roku. „Další část tvoří místní poplatek, který vychází z počtu dnů, po které byl automat v provozu,“ vysvětlil Tomáš Ivanič z chebské radnice. Maximální výše je pět tisíc korun za čtvrt roku. „Poslední částí je výtěžek, tedy určité procento z výtěžnosti automatu. Jeho použití je vázané na veřejně prospěšné účely – v Chebu se používá na podporu mládežnického sportu,“ vysvětlil.