Již čtyři dny si můžete užívat čerstvého vzduchu, pokud jste se rozhodli přestat kouřit s Deníkem. Zatím se drží také redaktoři, kteří se rozhodli do projektu zapojit.

Kdo ale někdy kouřil, ví, jak je těžké cigaretě odolat. Vyhazujete peníze, smrdíte, kazíte si zdraví – to zná i malé dítě. I přes to vás chuť na cigaretu nepřechází? Máte na stole 'zkušební' krabičku, které se snažíte odolat?

„Člověk by především u sebe žádnou krabičku mít neměl,“ upozornil chebský psycholog Ján Pobežal. „Takový postup akorát vyprovokovává zažité zvyky. Pokud chcete přestat jíst čokoládu, také to bude složitější, když ji budete mít před sebou,“ radil. Nejlepší je tedy hned cigarety zlikvidovat a nemít žádné doma pro 'horší časy'. Stejně tak by se měl člověk vyhýbat místům, kde jsou cigarety k dostání nebo místům, kde byl zvyklý kouřit. „Ten čas, který dřív člověk návykem trávil, by měl nějak rozumně vyplnit. Stejné je to také u lidí, kteří pijí alkohol či hrají automaty. Když se závislostí přestanou, mají najednou mnoho volného času,“ popisoval psycholog. Mnozí ze začátku věří, že je od závislosti uchrání alespoň vidina ušetřených peněz. Prostě denně peníze hodí do kasičky. K této možnosti je ale psycholog skeptický. „Mám trochu pochybnosti o tom, že by to pomohlo. Takhle bude člověk totiž pořád myslet na to, že si cigarety kupoval. Je mnohem lepší, když od toho odvede pozornost jinam,“ dodal Ján Pobežal.

(sim, lma)