„To je zkrátka samozřejmost. Jednou do roka se dělají veškeré kontroly i revize. Po tragédii ve Vejprtech ale znovu raději necháme všechna zařízení řádně prověřit. Člověk nikdy nemá jistotu,“ reagoval ředitel ústavu Pavel Novák. Právě tento ústav nabídl ihned po tragédii Domovu pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech, kde uhořelo osm lidí, pomoc.

Pavel Novák uvedl, že to nakonec nebylo potřeba, protože Ústecký kraj si s umístěním klientů poradil sám. „U nás klienti z Vejprt nejsou. Pomoc jsme nabídli, uvidíme, zda to zvládnou sami,“ dodal ředitel. „Chtěli bychom vyjádřit upřímnou soustrast pozůstalým v těchto těžkých chvílích a nabídli jsme i pomocnou ruku Ústeckému kraji,“ reagoval už v neděli hejtman Karlovarského kraje Petr Kubis.

Zabezpečení proti požáru nechybí ani v Domově pro osoby se zdravotním postižením (DOZP) Sokolík v Sokolově. „Máme ve všech místnostech požární čidla, EPS. V roce 2012 jsme prošli rekonstrukcí, všechno se inovovalo, dělaly se bezpečnostní prvky,“ vyjmenovala ředitelka DOZP Sokolík Petra Sekáčová.

Pod matracemi jsou v případě imobilních klientů umístěny transportní podložky, hasiči je tak mohou snést ze schodů beze strachu, že se klientovi něco stane. „Jsme v kontaktu s hasiči, pokud děláme jakékoli úpravy, diskutujeme je s nimi,“ uvedla ředitelka. Proškolený je i personál, pro kouření je vyhrazeno místo mimo budovu. Ve spolupráci s hasiči probíhají i nácviky evakuace, ten nejbližší je v plánu letos, až se trochu oteplí. „Klienti už měli dvakrát nácvik poplachu. Ale jsou to lidé s mentálním postižením, kteří se chovají jako čtyřleté pětileté děti. Když po nich něco chcete ve stresu, oni ho vycítí, zastaví se, zaseknou se. Zabezpečení tedy máme takové, jaké má být. Svoji roli tu ale hraje lidský faktor,“ doplnila ředitelka. I na Chebsku mají sociální ústavy kvalitní protipožární zabezpečení. „V případě domovů pro seniory a domovů pro osoby se zdravotním postižením v okrese Cheb se jedná o registrované pobytové sociální služby. Podmínkou registrace ze strany krajského úřadu mimo jiné je vyjádření hasičů. Krajský úřad následně pravidelně kontroluje plnění podmínek stanovených pro registraci, tedy i striktní dodržování požárně bezpečnostních norem,“ sdělila mluvčí Karlovarského kraje Jana Pavlíková.