Majitel útulku Pavlínčina fauna David Hrbáček před třemi měsíci vypověděl městu Sokolov smlouvu. V rozhovoru se dočtete, co bude dál s útulkem Pavlínčina fauna.

Jak se nyní daří útulku, když nebylo vyhověno žádosti o navýšení příspěvků na provoz?

Byli jsme donuceni z finančních důvodů vypovědět městu Sokolov smlouvu, jelikož z posledního sčítání jsme zjistili, že 90 psů umístilo pouze město Sokolov. Chápu, úředníci za situaci nemohou, ale psy vzduchem nenakrmíme. Musíme platit například krmení, odchytové prostředky, pohonné hmoty, měsíční splátky budovy útulku nebo očkování.

Kde teď sháníte peníze?

Už jsme to vzdali, není čas se věnovat shánění dalších financí. Na to by měla být vyčleněna jedna osoba, a zadarmo to nikdo dělat nebude. Psy máme i v obýváku chaty.

Jak dlouho jste schopni tuto situaci finančně ustát?

Reálně uvažujeme o tom, že smlouvu vypovíme všem do konce roku.

Co pak bude se zvířaty ve vašem útulku?

Důležité je, že už další nebudeme přijímat. Psi se budou pouze vydávat.

A kočky?

Ty nás moc nezatěžují, protože se pouze kastrují, nezbytně nutnou dobu se nechají v rekonvalescenčním zařízení a vypouští se zpět do svého přirozeného prostředí.

S představiteli města jste jednal, jste s výsledkem spokojený?

Rozhodně nejsem spokojený s jednáním. Zastupitelstvo nejevilo zájem provést ani analýzu, zdali se mé tvrzení zakládá na pravdě. Jediný, a toho si vážím, kdo reálně zhodnotil situaci, byl zastupitel Ivan Pázral. Pan starosta Berka, dlouholetý gestor ŽP, a bývalý místostarosta Dvořák nejsou žádní diplomaté, když mě neoprávněně veřejně osočili jako vyděrače. Na psa dostáváme v průměru osm korun na jeden den. Jistě uznáte, že to je málo. Nepokryje to ani nejnutnější provoz. Vše se dotuje z prohlubování mého dluhu. Důležité je, že si pan Dvořák odsouhlasil 20 milionů korun na nové kanceláře technických služeb namísto toho, aby byla řádně zabezpečena skládka u elektrárny v Tisové, tak aby se zamezilo zvěři z CHKO přístupu na tuto skládku přes R6, kde bylo sraženo už spoustu zvířat. Ohrožuje to hlavně životy řidičů.

Co říkáte na to, že zvíře už není věcí?

Je jedno, jak politici zvíře nazvou. Člověk by si měl vážit jak věcí, tak bytostí. Je to jen důkaz toho, že jsme si přestali vážit věcí.

Co teď bude s útulkem?

Původně jsme jej chtěli rozšířit a přijmout dva zaměstnance, což by mi umožnilo věnovat více času např. nabízení psů po různých výstavách, akcích a provádět osvětu na školách. Teď ale budeme nejspíš muset z finančních důvodů činnost ukončit a věnovat se nějaké výdělečné činnosti. Tak abychom mohli splatit všechny dluhy. Rozhodující bude konec roku, kdy se rozhodne o případném ukončení celého útulku. I kdyby bylo na Karlovarsku útulků 20, stejně se nic nezmění, dokud nebude nastolena povinná evidence všech psů po narození.

(fil)