Pokračovat ve své práci se rozhodl majitel psího útulku Pavlínčina fauna u Sokolova David Hrbáček. Ačkoli chtěl původně brány domova pro psy zavřít letos v červnu, nakonec si řekl, že se jen tak nevzdá.

Trápilo ho totiž, že se na legislativní a komunální úrovni doposud nejednalo o povinném čipování zvířat a financování kastrace dlouhodobě umístěných fen v útulku. Také ho sužovala půlmilionová roční ztráta, kterou musel pokrývat z vedlejší činnosti. Nyní ale s úsměvem prohlašuje, že je optimista a věří ve zlepšení celkové situace.

„Na provoz útulku jsem loni dostal celkem jeden milion korun. To ale nepokrylo veškeré náklady. Půl milionu jsem tak zůstal ve ztrátě. Pro letošní rok se mi ale podařilo domluvit s městy a obcemi navýšení okolo 250 tisíc korun. Takže to je dobrý posun,“ konstatoval Hrbáček.

Další záležitost, kterou je potřeba řešit, se týká kastrování fen, které již nikomu nepatří. „Stává se, že se k nám vrátí fena i se štěňaty. Pamatuji na jednu, jež vrhla 14 psíků. Její majitelka většinu utopila a pět nám předala. Tím se počet nechtěných psů mnohonásobně navyšuje,“ vysvětlil majitel Pavlínčiny fauny.

Útulkem loni prošlo na 355 psů. Z toho 110 bylo ze Sokolova. Kromě okresního města spolupracuje i s dalšími obcemi. Celkem jich je sedmnáct, spadá sem například Chodov, Kynšperk nad Ohří, Březová, Loket nebo Bečov nad Teplou. „Momentálně máme u nás asi 70 psů, z toho polovina pochází z katastru Sokolova,“ upřesnil Hrbáček.

Zrovna včera se zvířecí rodinka rozrostla o dalšího nalezence. „Psíka jsme si převzali od sokolovských strážníků. Na ty se obrátila místní lékárna, že se k nim zatoulalo malé štěně. Teď ho budeme muset odblešit a dát jeho fotku na náš profil na Facebooku. Čím dříve se vrátí domů nebo k náhradnímu páníčkovi, tím lépe,“ zdůraznil.