Tak už je to tady! Houbařská sezona v regionu začíná v předstihu. Mykologové už dokonce evidují nález prvního hřibu.

„Mám hlášku, že na Chebsku, konkrétně na Hrozňatovsku, byl nalezen hřib dubový, který patří mezi pravé bílé hřiby," potvrdil Deníku informaci Jiří Pošmura, předseda Mykologického klubu Slavkovský les, a dodal, že úplně přesné místo nálezce jako správný houbař utajil.

Hřib dubový se podle Pošmury obvykle objevuje v lesích, parcích a hrázích rybníků. Zde se s ním lze setkat pod duby a buky, výjimečně i pod jinými listnáči. Vyrůstá většinou ve skupinách, zhruba od půli května do října. Vzhledem k dále trvajícímu suchu je to ale nyní výjimka.

„Pokud však zaprší, jak naši meteorologové momentálně slibují, tak se v červnu můžeme těšit na další praváky, hřiby smrkové," pochvaloval si mykolog.

Jiří Pošmura, předseda Mykologického klubu Slavkovský les, také připomínal loňský úspěch známého houbaře Jiřího Polanky. Ten v Českém lese objevil se svým vnukem Ondrou kapitální úlovky dvoukilových hřibů.

„Snad se letos zopakuje výskyt takových raritek a houbaři se mohou těšit na procházky lesem i lukami okořeněné tou pravou radostí, když člověk najde opravdu krásnou houbu. Takové okamžiky nám totiž nikdy nezevšední," pousmál se nadšený mykolog Pošmura.