Česká kniha rekordů uvádí, že sbírka obsahuje předměty pocházející z Česka, Mexika, Dánska a Německa. Jedná se o ryze soukromou sbírku vznikající od roku 2012, financovanou z vlastních zdrojů a nashromážděnou s vydatnou pomocí rodičů rekordmana, Tomáše a Ivy Balšánových. V současné době sbírka čítá už 675 stavebnicových setů.

Jedinečný výsledek sběratelského úsilí budou moci zhlédnout návštěvníci výstavy, kterou Balšánovi chystají do Kulturního centra LaRitma. Mluvčí Aše Milan Vrbata upřesnil, že výstava připravovaná v rámci oslav 150. výročí města Aš je nazvaná Ašské kostičky. Začala prvního července a potrvá celý měsíc.

Ondřej uspořádal stejnojmennou expozici v Aši s rodiči už v roce 2020, ta se shledala s velkým úspěchem. „Výstava to byla velmi úspěšná, přišlo 1410 návštěvníků z celé České republiky, ale také z několika evropských zemí, i daleké Austrálie. Balšánovi mezitím úspěšně vystavovali v muzeu v Přešticích, nyní mají výstavu v německém Selbu, kde je expozice s tématem architektura. Zde je k vidění například model monumentálního pomníku Tadž Mahál či římského Kolosea, což má být vůbec největší stavebnice LEGO co se týče počtu dílků,“ pokračuje.

V Aši se milovníci stavebnice LEGO mohou těšit na modely ze sérií Technic, Harry Potter, Batman, Star Wars, Scooby-Doo, Botanical, Sám doma, Simpsonovi, a mnoho dalších. „K vidění tu bude obrovský, 150 centimetrů dlouhý model Titanicu, dále velké kolejiště ve městě s devíti soupravami a zábavní park. Kolekce bude obsahovat také staré sety stavebnice LEGO. Premiéru v Aši bude mít model klavíru, který dovede zahrát 10 skladeb. Výstava, připravovaná rodinou Balšánových, je jedinečná také v tom, že jednotlivé prohlídky tu budou komentované,“ uvádí mluvčí Vrbata s tím, že lidé uvidí i typické ašské „věci“, například motoráček, který ještě nedávno pendloval mezi Aší a Chebem, a také Škodu 1203 valník používanou kdysi například ašskými „komunálkami“. „Balšánovi pamatovali také na děti a k dispozici bude na této výstavě herní koutek. Připravují soutěž o ceny a proběhne také sbírka pro hendikepovanou ašskou holčičku.