Od ustavujícího zastupitelstva uplynul v Aši rok a za tu dobu se ve městě změnila řada věcí. Tou nejvýraznější bylo zrušení místní buňky ODS. Jak vnímá uplynulý rok, uvedl Deníku starosta Aše Dalibor Blažek, právě ze zrušené buňky ODS, a zastupitel Michal Oravec, který by měl představovat opozičního zastupitele.

Dalibor Blažek

Město Aš pokračuje, podle mého názoru, nadále v pozitivních změnách, které nutně potřebuje. Nic na této skutečnosti nezměnilo ani nepochopitelné rozhodnutí výkonné rady ODS o zrušení licence místní organizaci ODS v Aši. Záhy vznikla organizace nová a někteří bývalí členové, kteří cítili v přístupu centrálních orgánů ODS křivdu a zejména znevážení jejich dlouholeté poctivé práce v komunální politice, založili sdružení Město lidem, které v práci navázalo na program, se kterým šli do voleb pod vlajkou ODS. A cíle to rozhodně nejsou malé. Díky své poloze jsme byli vždycky opomíjenou částí republiky a tak je tomu i v tuto chvíli v rámci Karlovarského kraje.

Musíme se proto o sebe starat především sami. Tato skutečnost stmelila zastupitelstvo města již před lety v jeden kompaktní pracovní tým, kde se hraje kolektivně bez ohledu na barvu dresu. To je naše výhoda, která je přetavena například ve velmi úspěšnou strategii získávání dotací z nejrůznějších evropských i národních dotačních programů.

Těmito penězi se nám daří překonávat daňové propady rozpočtů zatížených ekonomickými krizemi. V letošním roce jsme například dokončili investice kryté z velké části dotacemi na rekonstrukci městské knihovny, revitalizaci Masarykova náměstí či část cyklostezky Aš – Wunsiedel. V příštím roce budeme ze stejných zdrojů zahajovat cyklostezku Doubrava – Oelsnitz , revitalizaci centrálního parku Sady míru včetně amfiteátru a také parku pod Hlávkovou školou včetně cyklostezky spojující Aš a Mokřiny. Z vlastních prostředků jsme v letošním roce zrekonstruovali velmi frekventovanou Dlouhou ulici včetně cyklostezky vedoucí k vrchu Háj a z dotace i část vnitrobloku sídliště Dlouhá včetně hřišť pro různé věkové kategorie.

Připravujeme rekonstrukci technologie bazénu a v roce 2012 začneme pracovat na studii revitalizace druhého největšího sídliště, do které chceme především zapojit svými názory lidi, kteří zde žijí. Jsou samozřejmě i věci, které se stále nedaří. Potřebovali bychom , aby se rozhýbal náš největší investor jehož záměr stále ´žije´ i přes skutečnost vleklé krize, nedaří se nám prosadit s konečnou platností akceptaci gymnázia a střední školy v Aši, bez níž by tento mikroregion významně utrpěl z hlediska dalšího možného rozvoje a zejména v zastavení či propadu současného zvyšování počtu trvale žijících obyvatel.

Nutně potřebujeme řešit druhou část obchvatu města, protože otevřením tří hraničních přechodů do Saska opět velmi zvýšilo zatížení městského centra silniční dopravou a v neposlední řadě začíná již také být kritická hustota dopravy mezi Aší a Chebem. Těchto nemalých cílů a úkolů je samozřejmě hodně a budou se s nimi potýkat i další politické reprezentace. Pro nás Ašáky je pozitivní skutečnost, že se nám daří měnit město tak, že na něj již můžeme být hrdí i přesto, že bylo v minulém století tak zdevastováno. Tyto změny jsou patrné na první pohled pro všechny, kteří do Aše po nějaké době opět zavítají.

Michal Oravec

Jako zastupitel a také člen Rady města (RM) Aše za KSČM - nezávislý, musím říci, že nedílnou součástí komunální politiky by měla být také opozice. Dle mého názoru v našem městě opozice téměř nepracuje. Což má určité výhody, ale i nevýhody. Tím chci říci, že já nevystupuji jako opoziční zastupitel, jelikož jsem členem Rady města, ale to neznamená, že se vším, o čem jsme za poslední rok rozhodli souhlasím.

Hned po volbách jsme navrhovali na předsedy některých komisí , jako poradních orgánů města některé naše kandidáty, kteří RM zvoleni nebyli, což nás mrzelo, jelikož se domníváme,že to byli odborníci v dané oblasti.

Proto si myslím, že do komunální politiky nepatří pohled a rozdělování funkcí dle jednotlivých politických stran, ale rozhodující je kvalita práce jednotlivých lidí. O opaku svědčí přístup a postoj vrcholných orgánů ODS, které po zjištění, že v RM v Aši, kde je zastoupena ODS, je členem RM za KSČM – nezávislý, zrušili stranu ODS v Aši. To jenom uvádím, že tito pánové nemají přehled o práci na komunální úrovni.

Mezi hlavní úkoly města patří zajišťovat rozvoj sportu, turistiky a kultury. Město pomáhá do značné míry sportovcům i kultuře příspěvky formou grantového systému. V loňském roce byla dokončena výstavba sportovního areálu na vrchu Háj (na snímku). Tento areál slouží především veřejnosti. Ovšem i tento objekt má své kritiky z řad ašské veřejnosti. Delší vzdálenost od města, chybějící ubytovací kapacita, donedávna i občerstvení.

Pokud jde o sport, má ve městě bohatou tradici, ale některé objekty jsou již zastaralé a naprosto nevyhovující.

Proto před několika lety po dohodě města sportovních organizací vznikla myšlenka vybudovat ve městě sportovní centrum v areálu Tyršova stadionu. Byla vypracována projektová dokumentace a zažádáno o dotaci. Dotaci město na tento projekt nedostalo, bylo tedy přistoupeno na menší projekt v témže areálu, kde by měly zázemí sporty: kuželky, kopaná, nohejbal, ale také základní školy a veřejnost.Vybudování tohoto areálu vidím jako prvořadý úkol. Následně bude nutné vybudovat také atletickou dráhu. Současná je nevyhovující – škvára. Sociální zázemí je také absolutně nevyhovující.

Začátkem roku 2011 roku se také jednalo o tom zřídit ve městě společnost, takzvanou Správu sportovních zařízení,která by spravovala všechny sportovní objekty – údržbu, opravy, investice. Nakonec bylo vedením města rozhodnuto, že tyto objekty přejdou pod společnost Ašské lesy s.r.o. V současné době je již převeden pod Ašské lesy sportovní areál vrch Háj, plavecký bazén. Od 1. 1. 2012 bude převedena tělocvična v Geipelově ulici.

Od roku 2013 by měly po dohodě přecházet pod město Aš i areály TJ Jiskra Aš. V takovémto velkém objemu těchto areálů bude potřeba, aby manažeři i správcové a lidé pracujících v těchto zařízeních měli se sportem zkušenosti, měli kontakty – rozvoj turistiky, sportu.

Jsme také hodně dlužni kulturní oblasti. Po zrušení AKS prodejem bývalé Střelnice a po vyhoření Klubíčka chybí v Aši centrum kultury. Proto vedení města společně s kulturní komisí hledalo řešení, kam Kulturní centrum v Aši umístit. Nakonec na doporučení Kulturní komise byl vybrán objekt bývalého učňovského střediska Aritma. Myslím , že je velká škoda nechat opět prázdný a nevyužitý objekt AKS, kde jsou tři sály.

Které konkrétní akce by se měly během tohoto volebního období uskutečnit? Je toho hodně, finančních prostředků málo. Dle mého názoru by mělo patřit mezi priority: vybudování kulturního centra, rekonstrukce bazénu, vybudování sportovního centra v areálu Tyršova domu. V Aši je velký problém s nezaměstnaností, bude nutné zaměřit pozornost i na tuto otázku. Zvýhodnit podmínky pro živnostníky a podnikatele. Udržet Gymnázium v Aši, udržet mladé lidi v našem městě.

Jako některá města, tak i Aš má problémy s nepřizpůsobými občany. Tomuto je potřeba předejít a přijmout opatření.