„Veřejnost to nemá možnost detailně sledovat, ale ve spoustě měst se opravdu nekrade, ani neplýtvá. Index to dělá za ni - dává občanovi hrubý obrázek, jak si jeho radnice v uplynulém volebním období vedla,“ vysvětluje záměr spoluautor projektu Jiří Skuhrovec. „Zda se zakázky nerušily, nezadávaly z ruky, jestli se o ně dostatečně soutěžilo. To jsou z hlediska utrácení veřejných peněz mnohem podstatnější otázky než samotná korupce. Město, kde jsou rizika plýtvání nejnižší, od nás dostane sošku Neplejtváka,“ podotýká.

Ve vyhodnocení zabodovala Aš. „Způsob zadávání veřejných zakázek a výběr zhotovitelů patří tradičně mezi témata, která se na veřejnosti nejčastěji diskutují a kde všeobecně panuje velká nedůvěra v politiky či úředníky,“ říká místostarosta Aše Pavel Klepáček, který cenu přebíral.

„Proto nás obzvláště těší, že jsme za tříleté období 2015-2017 byli nezávislými hodnotiteli vyhodnoceni jako nejlepší nejen mezi městy do 20.000 obyvatel, ale i celkově bez rozdílu velikosti měst. Proto při přebírání ceny Neplejtvák v Praze jsem byl velice šťastný a hrdý na to, že mohu být součástí týmu lidí, kteří tuto činnost vykonávají nejlépe a nejtransparentněji v celé ČR. Je to ocenění města, že se tady v Aši veřejnými penězi neplýtvá a že se v maximální míře snažíme co nejlépe hospodařit,“ doplňuje Pavel Klepáček.

Detailní výsledky každého města jsou k dispozici na zIndex.cz. Hodnocení vychází z tvrdých dat o všech zakázkách v režimu zákona za roky 2015-2017. Zakázky jsou zkoumány pomocí devíti indikátorů hodnotících například konkurenci, použitá kritéria či počty změn a dodatků.  Zadavatel v nich teoreticky může dosáhnout až 100 %, ne vždy je to však reálně možné. Nejlepší Aš dosáhla zIndexu, tedy průměrného výsledku všech devíti indikátorů, ve výši 85 %. 

Cílem zIndexu není jen informovat veřejnost, ale i startovat pozitivní soutěž mezi městy. zIndex je nastaven tak, aby je motivoval k transparentnějšímu uveřejňování, lepšímu soutěžení či přípravě projektů. Jen na základě předběžného hodnocení si města už v srpnu opravila přes tisíc chyb v uveřejněných zakázkách. zIndex pro ně startuje odborný blog, s praktickými doporučeními pro lepší zadávání.

Aby debatu udrželi v konstruktivním duchu, zveřejňují autoři pouze první polovinu žebříčku. Vyhlašovatelé vysvětlují, že ukazovat prstem na nejhorší ke konstruktivní debatě nepomáhá.

Hudbu v podání mladých talentů vyslechli posluchači v pomezském kostele svatého Jakuba Většího. Na koncertu zahráli žáci Základní umělecké školy v Chebu, kteří vyrůstají v obci Pomezí nad Ohří.
Vystoupily pomezské talenty