V pátek 24. června v místním Bistru Fichtl na periferii Aše, ve Vernéřově, tak proběhl slavnostní křest knihy Bílý pramen. Prvotina této autorky vydaná v nakladatelství Argo byla bohatě skropena sektem. „V Aši jsem se narodila a napsat knihu odehrávající se v samém nejzápadnějším koutu České republiky jsem se rozhodla, protože mi připadalo zvláštní, že jsme si postavili dům na základech obydlí, které kdysi patřilo někomu jinému. Chtěla jsem napsat knihu, která nebude nikoho soudit, a mohla by pomoci se smířením s minulostí regionu. A tak jsem začala konstruovat postavu Hedviky,“ sděluje spisovatelka.

Rezervaci Soos u Františkových Lázní navštíví každý rok několik tisíc lidí.
Tip na výlet: Bublající mofety, vyvěrající prameny, vítá vás český Yellowstone

Hlavní hrdinka knihy Hedvika se odmalička potýká s jistým pocitem nejen nedostatečnosti. „Ale i s puzením, jež ji některé věci nutí dělat, v jiných jí naopak zabraňuje. Kniha Bílý pramen je zároveň holdem městu Aši, které bylo kdysi blyštivým drahokamem Sudet, kde kvetl textilní průmysl a obchod. Současnost a minulost, zchátralost i překrásná příroda byly mojí inspirací k napsání knihy Bílý pramen. V současné době vedu svoji kavárnu ve Vernéřově u Aše, kde si i peču. Peču, píšu, a žiju na konci světa. Konec světa je začátek příběhu,“ vysvětluje autorka.

Atmosféru křtu dokreslila kapela Pürles Cleaveband pod vedením frontmana Martina Hannsmanna „I když Aš v mnoha ohledech nemá nejlepší pověst, ještě není mrtva. Ať žije Aš, a pokud k tomu kniha alespoň trochu přispěje, tak splnila svůj účel.“ dodává Teršová.