Vedení města proto jednalo se zástupci významných místních zaměstnavatelů a Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje. Bylo to už několikáté jednání o situaci v zaměstnanosti na Ašsku, kde dlouhodobě chybí zejména absolventi technických oborů s výučními listy či maturitou.

„Snažíme se přesvědčovat rodiče a žáky vycházející ze základních škol, aby se zamysleli nad perspektivou možnosti zaměstnání na Ašsku. Letos už máme za sebou třetí setkání rodičů, zaměstnavatelů a zástupců technických škol, ale výsledek není stále dobrý," uvedl starosta Aše Dalibor Blažek.

„Řada dětí odchází studovat mimo region maturitní obory, ve kterých tu nenajdou uplatnění. Stále trvá stav, kdy je výuční list brán jako něco podřadného," doplnil.

Město tak chce ve spolupráci se zaměstnavateli a hospodářskou komorou vytvořit informační systém, ze kterého se rodiče například dozvědí, za jakých podmínek budou moci žáci na studium získat finanční podpory a jaká je čeká u místních firem perspektiva.

Studenti dostanou i možnost stipendií až ze tří zdrojů. A to konkrétně od zaměstnavatelů, města Aš a také Karlovarského kraje.

„Přemýšlíme o tom, že bychom také my, za přesně daných podmínek, finančně podpořili studenty vybraných oborů," doplnil starosta Blažek.

Pro žáky by připravovaná podpora neznamenala jen finanční výpomoc, ale také jistotu zaměstnání po skončení studia.

Další jednání zástupců hospodářské komory, zaměstnavatelů, vedení radnice, ředitelů základních škol a jejich výchovných poradců se uskuteční ještě v tomto měsíci.