JANA BEŽÁKOVÁ

Velká Hleďsebe - ´Zaručené informace´ se začaly šířit Velkou Hleďsebí. „Slyšeli jste to? Do naší obce se má přistěhovat dvě stě nepřizpůsobivých Romů ze severu,” hovořilo se v poslední době snad na každém rohu této obce.
„Slyšel jsem to,” potvrdil Stanislav z Velké Hleďsebe. „Povídá se, že se nastěhují do bývalých kasáren. Zatím se o tom ale hovoří jen jedna paní povídala.” ´Pravdivé informace´ ale jednoznačně vyvrací starosta Velké Hleďsebe Vítězslav Padevět. „Je zřejmé, že v kontextu událostí ve šluknovském výběžku jsme všichni velice citliví na možné ´ohrožení´ ze strany nepřizpůsobivých občanů,” uvedl. A tak podle jeho slov stačí, aby někdo vypustil ´zaručenou informaci´, že do obce přijde několik set Romů z Chebu, Varnsdorfu nebo Moravy a že za to dostal někdo obrovskou dotaci. „Šíří se, že do hleďsebské školy přijde čtyřicet, sto nebo dokonce dvě stě romských dětí, což už je dávno domluvené. A může za to europoslanec, starosta, podnikatelé nebo zastupitelé. To vše se nyní probírá na návštěvách, v hospodách, u holiče, prostě všude tam, kde se sejdou více než dva lidé,” řekl starosta.
Jaká je tedy skutečnost? „Za prvé, naše škola má kapacitu dvě stě žáků a momentálně máme téměř plný stav. Za druhé, v kasárnách nelze nikoho ubytovat. Nejsou sítě a stav budov je po letech, kdy se o nemovitosti nikdo nestaral, katastrofální,” vysvětlil starosta. „Takže zbývá jen ubytovna. Tu má v pronájmu společnost Zahradní a parková na základě smlouvy uzavřené minulým starostou. Tato smlouva končí 30. prosince příštího roku. Nicméně v současnosti řeším dřívější ukončení a to právě z důvodu, aby se do obce nemohly nastěhovat osoby, které bychom zde měli všichni neradi,” řekl s tím, že v současnosti probíhají častější kontroly ze strany policie. „V současné době skutečně nemám žádné indicie o plánovaném stěhování nepřizpůsobivých občanů do naší obce,” dodal Padevět.