Hluk a bezohlední řidiči. To je důvod, proč nejpozději od poloviny roku začne v historickém centru Chebu platit omezení rychlosti na maximálně 30 kilometrů v hodině. Zároveň bude sjednoceno dopravní značení, aby do města nemohla jezdit vozidla těžší než šest tun.

„Cílem tohoto opatření je dopravní zklidnění v nejužším centru města,“ vysvětlil chebský starosta Antonín Jalovec. „Druhým důvodem je ale také hluk. Kvůli požadavku památkářů musela například v Kamenné ulici asfalt nahradit dlažba, jízda po ní je však hlučnější.“

Na všech vjezdech vymezujících městskou památkovou rezervaci se v průběhu května až června objeví „zónové“ značky. „Ty jasně stanovují, že vozidla vjíždějí do oblasti, kde musí dodržovat dopravní značení uvedené v ploše této značky, a to do doby, dokud zónu neopustí. Na jejím konci se objeví dopravní značení, které zónu ukončuje,“ popsala mluvčí chebské radnice Simona Liptáková, jak budou konkrétně kroky vypadat. „Značky se tak objeví na vjezdu ulice Dlouhá, Školní, Hradební a Křížovnická a na výjezdu v ulicích Hradební, Školní, Kamenná a Křížovnická,“ doplnila mluvčí.

Nejsou to však jediná opatření, která mají vést ke zklidnění dopravy v centru města. „V plánu jsou také retardéry nebo třeba vyvýšené křižovatky. Ta by mohla vzniknout třeba nad Kamennou ulicí, aby křižovatkou nebylo možné rychle projíždět,“ podotkl Antonín Jalovec. Podle jeho slov nyní někteří řidiči v centru nedodržují ani nejvyšší povolenou rychlost, tedy 50 kilometrů v hodině. Dodržování nových pravidel se tak město chystá kontrolovat. „Systém proto doplní mobilní radar,“ dodal.

Chebský hrad.
Hrad čekají opravy i stěhování