"Ti za svoje kakao, kávu nebo banány dostávají velmi málo zaplaceno a často navíc pracují v nedůstojných nebo dokonce nebezpečných podmínkách,“ sděluje ředitelka Hospicu sv. Jiří Alena Votavová.

Férové výrobky zaštiťuje systém Fairtrade, který je založená na partnerství, a to lidem ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky. „Pěstitelé ze zemí globálního Jihu si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojný život. Za své plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě,“ pokračuje.

Centrálka v Sokolově se v sobotu 2. dubna proměnila v Jarmark radosti. Prostory školy se zaplnily dobrým jídlem rozmanitých chutí, prodávali se ruční výrobky a na místě bylo i hodně zábavy.
Jarmark radosti v Sokolově přinesl rekordní částku, ta poputuje na dobré účely

Princip snídaně je jednoduchý. „Účastníci si v košíku přinesou fairtradové a lokální potraviny. Může to být fairtradový čaj, káva či džus, domácí koláč nebo bábovka s fairtradovým kakaem a cukrem či fairtradové banány. To vše mohou doplnit lokálními produkty, jako jsou vajíčka, mléko, sýry či zelenina od místního farmáře či farmářky,“ usmívá se Alena Votavová.

Férová snídaně je největší česká akce na podporu pěstitelů ve světě. Dobrovolníci a dobrovolnice na více než stovce míst České republiky pořádají piknikový happening, aby ukázali svůj zájem o životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Férová snídaně se koná vždy na Světový den pro fair trade. V roce 2019 se na 193 místech republiky sešlo 8189 lidí. Letos budeme po dvou covidových letech opět piknikovat komunitně, v sobotu 14. května 2022!

Předporodní povídání Kuk na svět s porodní asistentkou Alexandrou Vargovou je velmi oblíbené. Díky tomu, že v Nemocnici Cheb nastávající rodiče informují jak o aktuálních trendech, tak i možnostech porodu, tak u maminek mizí strach a roste vzájemná důvěra
Předporodní povídání Kuk na svět se těší velké oblibě, známe porodní trendy

Akce se koná v Česku už po jedenácté, a to vždy na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu. V Chebu proběhne Férová snídaně už pošesté. „Přineste něco dobrého, o co se podělíte s dalšími lidmi, naším cílem je se opět potkat, společně posnídat, popovídat, mít radost ze života a kromě dobrého jídla a dobré společnosti Vás čeká doprovodný program. Těšíme se na Vás,“ vzkazují zástupci Hospice Sv. Jiří a Městské knihovny Cheb.

Zájem o Férovou snídani rok od roku roste. „V roce 2011, kdy se piknik konal poprvé, se zapojilo 41 míst. V roce 2019 se už na 193 místech republiky sešlo 8189 lidí. Po dvou covidových na setkávání omezených ročnících, se můžeme letos potkat opět na komunitním pikniku. Osobně mě těší, že o výrobky vypěstované za férových podmínek je u nás stále větší zájem, přináší to reálný dopad na životy pěstitelů kávy, kakaa nebo banánů,“ uvádí Stanislav Komínek z nevládní organizace Fairtrade Česko a Slovensko, která akci koordinuje.