Budova chebské ekonomky, která je v majetku ZČU, má kapacitu asi 600 studentů, v současné době jich zde je asi jen stovka. Představitelé kraje proto už před časem začali jednat se zástupci ZČU o rozšíření oborů různých fakult. Vzdělávat by se zde tak do budoucna mohli učitelé, zdravotní sestry, fyzioterapeuti, ale také třeba zájemci o studium na strojní fakultě. „Jsme ochotni pro to udělat mnoho,“ řekl starosta Chebu Antonín Jalovec, který se posledního jednání kraje se zástupci fakult zúčastnil také. „Město by mohlo pomoct finančně nebo organizačně. Máme například do budoucna možnost vyhradit pro studenty nějaké byty z městského bytového fondu.“

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Mračková Vildumetzová by byla ráda, aby se zde některé nové obory otevřely už pro rok 2020/2021.

„Například Fakulta zdravotnických studií má pro nadcházející akademický rok v oborech Všeobecná zdravotní sestra, Fyzioterapeut a Záchranář 983 přihlášek ke studiu, jen 182 studentů ale může přijmout. Pak se tedy ptám, proč se obory, po kterých je poptávka na trhu práce, nemohou přesunout do volné budovy v Chebu?“ uvedla. „Fakulta strojní zase navázala spolupráci s BMW, které tady postaví testovací centrum a bude potřebovat kvalifikované odborníky. Jsme krajem s velkým nedostatkem kvalifikovaných učitelů a právě s tím by mohla pomoci Fakulta pedagogická. S děkany jsme se proto domluvili na tom, že do podzimu shrneme veškeré potřeby fakult a podmínky, za kterých by se obory v Chebu mohly otevřít, abychom popřípadě mohli nabídnout zahájení studia od roku 2020/2021,“ řekla.

Podle Miroslava Randy, děkana Fakulty pedagogické, je zatím vše na dobré cestě. „Na podzim vypisujeme podmínky pro přijímací řízení, pro nás je tak letní období klíčové. Pokud budou jednání probíhat tak intenzivně jako v posledních měsících, měli bychom být schopni zabezpečit přípravu od příštího roku,“ dodal. Hejtmanka se chce kvůli rozšíření nabídky vysokoškolského studia v kraji sejít i s rektorem ZČU a ministrem školství.

Dopravní nehoda.
Předjížděla traktor, narazila do osobáku