Na Jihlavsku a v Chebu současně proběhl zátah na pašeráky nelegálních cigaret.
Cigarety pocházely především z Ukrajiny, Běloruska, Ruska, Moldávie, a také z Polska.

Nelegální dovoz cigaret začali prověřovat celníci na Plzeňsku už v září loňského roku. Letos pak vznikl společný tým celníků a policistů s krycím názvem Jarmil. Cigarety do Česka nelegálně putovaly z Ukrajiny přes Maďarsko a Slovensko a byly přepravovány v osobních autech v noční době nebo v brzkých ranních hodinách. Jeden sklad nelegálních cigaret objevili kriminalisté v Chebu v objektu bývalé tiskárny. Další sklad byl na Jihlavsku. Nalezené cigarety byly určeny hlavně pro prodejce na Chebsku a Karlovarsku. Cigarety se objevily také v prodeji na tržnicích v kraji Vysočina.

O úspěchu akce vypovídají následující výsledky. Byly zajištěny tři osobní vozy různých značek, 1 474 240 kusů různých druhů cigaret se zahraničními kolky, 22 000 kusů cigaret bez kolků, 13 818 kusů zboží, především kabelek, pásků a oblečení, u kterých bylo důvodné podezření z neoprávněného označení ochrannou známkou. V rámci neoznačeného zboží bylo zajištěno také 190 litrů alkoholu různých značek bez kolkových známek. Mimo to našli policisté s celníky při prohlídce také zařízení na vypalování CD a DVD nosičů.

Předběžně vyčíslená škoda, tedy únik na clu a dani na zajištěných cigaretách, činí nejméně 3 973 037 korun. V jednom případě bylo zajištěno při domovní prohlídce také větší množství pěstovaných a sušených rostlin obsahujících omamnou nebo psychotropní látku rostliny konopí.

„Z naší strany se akce zúčastnilo 55 celníků,“ uvedl mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.
Dana Čírtková, mluvčí Krajského ředitelství policie, kraj Vysočina, upřesnila:

„Třem mužům, cizím státním příslušníkům, bylo sděleno obvinění z trestných činů zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, poškozování finančních zájmů Evropských společenství spáchaných ve formě spolupachatelství. Pašování cigaret kriminalisté z Vysočiny zřejmě vůbec poprvé v Česku posuzují jako poškozování finančních zájmů Evropského společenství. Jde o nový fenomén a nový trestný čin uvedený v trestním zákoníku, který chrání ekonomické zájmy celé Evropské unie.“ Mužům hrozí až osmiletý trest. (šma)