„Když válečný konflikt začal, byl jsem v šoku. Obával jsem se této hrozby, ale nečekal, že ruská strana do toho půjde tak ostře,“ říká farář chebské farnosti Petr Hruška s tím, že má potřebu smysluplně pomáhat lidem zde na Chebsku. „Cítím radost z toho, že se lidé v takto těžkých chvílích dávají dohromady, komunikují a spolupracují i přes příkopy, které si kdysi mezi sebou vykopali. Konečně většině dochází, že je zapotřebí spojit síly – je důležité komunikovat, spolupracovat, naslouchat si a skončit s malými válkami, které mezi sebou lidé mají,“ sděluje.

Dějepisná mezinárodní soutěž chebského gymnázia slaví 30 let
Dějepisná mezinárodní soutěž chebského gymnázia slaví 30 let

Kostel sv. Mikuláše v Chebu byl plný, což faráře Hrušku potěšilo. „Líbilo se mi, jak měly děti program připravený, ať už se jedná o pěvecké, rétorické nebo umělecké projevy. To vše vnímám jako protiválečný potenciál tvůrčí spolupráce. Byli jsme tu v česko-slovensko-ukrajinském složení, a to je krásné pozorovat,“ vysvětluje.

Dojatý byl i starosta Chebu Antonín Jalovec. „Akce Děti zpívají pro Ukrajinu byla za celou dobu, kdy jsem starostou Chebu, asi nejdojemnější akcí, které jsem se zúčastnil. Děkuji organizátorům, a především vystupujícím žákům a pedagogům z 5. ZŠ. Mile mě překvapil i zájem veřejnosti, takhle plný kostel sv. Mikuláše jsem ještě nezažil. Věřím, že hojné účasti bude odpovídat i částka vybraná z dobrovolného vstupného,“ uzavírá. Pokud bude výtěžek z koncertu do 20 tisíc korun, Nadace VIA částku zdvojnásobí.