Originální službu zavedla chebská městská knihovna. Do pekárny, kavárny, čajovny a na další tři místa dala k dispozici knihu. Zájemce si ji může přečíst hned tam, nebo si ji vzít domů a po přečtení vrátit.

„I když jde o knihy z našeho fondu vyřazené, protože již máme novější výtisk, věříme v určitou odezvu," uvedla Kateřina Opltová z oddělení pro dospělé čtenáře. „Jsou to knihy humorné, ideální pro zkrácení dlouhé chvíle, a tak by mohly zaujmout opravdu kohokoli. Bude na každém, zda v knize zanechá nějaký vzkaz. Hlavně ať ji pak vrátí na některé z uvedených míst, aby mohla těšit další nálezce."

Projekt trvá krátce, už ale zaujal.

„Lidé se nás ptají, co je tu za knížku," potvrdila Jana Podhirnová z pekařství na chebském náměstí Krále Jiřího. „Někdy nám ji lidé přinesou k pultu s tím, že ji na stole někdo zapomněl, tak mu vysvětlujeme, o jaký projekt se jedná," dodala s tím, že se nejčastěji v 'jejich' knize začtou ženy.

Podle Martiny Kuželové, ředitelky chebské knihovny, mají putovní knihy pobavit a možná i inspirovat k návštěvě knihovny. „Podle reakcí v samotných knihách, v našich odděleních, na facebooku a podobně pak můžeme řady našich ´vyslanců´ ještě posilovat," podotkla.

Do projektu Putovní kniha zařadila chebská knihovna šest titulů, které budou k dispozici na šesti různých místech ve městě. Knihy jsou označeny i nálepkou se jménem projektu a logem knihovny. Zájemci si mohou číst jak na místě 'objevu', tak si knihu smí vzít s sebou, stačí ji po dočtení vrátit na některé ze šesti míst. Kdo by si nevěděl rady, v knize najde 'návod'.