Řeč je o bývalém Jižním lomu v těsné blízkosti Starého náměstí v Sokolově. Vedení Sokolova si myslí, že v jedna z část je vhodná i ke stavbě rodinných domů. Bude se proto projednávat návrh na vydání změny územního plánu.

V Sokolově je nedostatek parcel ke stavbě rodinných domů. Lidé přitom zájem stavět mají. nedávno se diskutovala lokalita směrem na Hruškovou. Lokalita je to atraktivní, ale přivedení dítí je kjvůli vzdálenosti a křížení se s dálnicí D6 poměrně drahé.

"Město proto hledá další varianty a jednou z nich by mohl být Jižní lom. Je zde však z 80 procent záplavové území,ů podotkl místostarosta Sokolova Karel Jakobec. Zastupitelé nedávno odsouhlasili, aby město od Lesů ČR koupilo pozemek v areálu Jižního lomu. Stál bezmála 10 milionů korun a nyní se propojil s ostatním územím, které patřilo městu.

Jižní lom je rozdělen obchvatem města na dvě části. V té blíž ke Starému náměstí vyrostl oddychový park. Ve druhé části Jižního lomu se dějí dvě věci. Tou první je extrémní závod Bahňák a tou druhou extrémní nepořádek kolem neustále vykrádaných garáží. Město se je snaží každou za deset tisíc korun vykoupit. "Výkup garáží však nemá nic společného s naším návrhem," tvrdí Jakobec. Co se týká extrémního závodu Bahňák, ten se letos kvůli koronaviru nekonal a je otázkou, zda se pořadatelé budou pokoušet o další ročník.

"Parcely v Sokolově jsou problém, je jich málo. V rovině a na hezkém místě asi vůbec žádné. Lidé proto staví v okolních obcích pokud mohou. Parcelu zde získají a zřejmě i mnohem levněji," myslí si jeden z oslovených Kamil Duška.