Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V kraji vznikne pětatřicet lokalit zařazených do soustavy Natura 2000

Karlovarský kraj – V současné době vrcholí práce na zpracování plánů péče o chráněná území zařazená do soustavy Natura 2000. Nutné je také jejich vyměření

15.2.2011
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Aleš Jaluška

Jak uvedl krajský radní Jaroslav Bradáč (ČSSD), součástí plánu péče bude také základní průzkum botanický, zoologický a i geologický.
V Karlovarském kraji vznikne 35 těchto lokalit, které zaujímají plochu o celkové rozloze kolem jednadvaceti tisíc hektarů.

Radní Bradáč zdůraznil, že v lokalitách zařazených do soustavy Natura 2000 je vše podřízeno ochraně území, což vylučuje výstavbu nebo průmyslovou činnost. „Zásadní negativní dopady pro obce by to ale mít nemělo,“ uvedl. Vybraná území jsou prý mimo zastavěná území obcí. „Ani tam nejsou třeba ložiska nějakých surovin,“ dodal radní.

„Z celkového počtu vybraných lokalit jsou plány péče zpracovány pro čtrnáct území. Jsou mezi nimi například Blažejský rybník a soustava Boreckých rybníků, dále kaňon řeky Ohře, řeka Teplá s přítoky či Otročínský potok, podotkl Bradáč. Zde budou chráněni mimo jiné obojživelníci a ryby, popřípadě jsou to významná přírodní stanoviště.

Na seznamu chráněné fauny se tak například ocitl čolek velký, dále vranka obecná, mihule potoční nebo kuňka ohnivá a hnědásek chrastavcový.
Tento ohrožený motýl se velmi často objevuje také u jednadvaceti lokalit, pro něž se budou plány péče teprve zpracovávat. Jde třeba o lokalitu Prachomety, Hřivínovské pastviny a Mokřady u Těšetic.

Podle Bradáče veškeré přípravné práce související s vytyčením jednotlivých území a zpracováním plánů hradí stát a jdou do desítek milionů korun. Teprve po dokončení podkladů převezme vlastní péči o lokality Karlovarský kraj. „Náklady na údržbu zatím neznáme, přibližně ale půjde o statisíce,“ konstatoval radní.

Proces přípravy a vyhlášení lokalit soustavy Natura 2000 má skončit asi do tří let. Chráněná území budou tvořit 37 procent území kraje s celkovou rozlohou 3 314 kilometrů čtverečních.

Kraj může vyhlašovat přírodní rezervace a přírodní památky na přibližně 2 400 kilometrech čtverečních. Zbytek území regionu tvoří Vojenský újezd Hradiště (332 km2) a Chráněná krajinná oblast Slavkovský les (606 km2).

Cílem chráněné soustavy Natura 2000 je ochrana těch druhů živočichů, rostlin a typů přírodních stanovišť, které jsou z evropského pohledu nejcennější, nejohroženější, vzácné či omezené svým výskytem jen na určitou oblast.
Vytvoření soustavy Natura 2000 ukládají státům dva nejdůležitější právní předpisy Evropské unie.

(iva, čtk)

15.2.2011
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení