Poskytuje komplexní péči o pacientky s onemocněním prsu, od benigních lézí až po maligní. Je v přízemí pavilonu B. V rámci této poradny jsou prováděny, preventivní prohlídky včetně ultrazvuku, případně i biopsie podezřelých lézí v lokální anestezii a také převazy po operaci.

„Přijímáme pacientky, které si samy vyhmatají na prsu něco podezřelého nebo mají s prsy problémy, ať už se jedná o bolest, sekreci z bradavky či zánět a také pacientky ze screeningových center k dalšímu řešení, tedy k operaci. Jsme schopni zajistit onkologickou konzultaci s onkologií v Chebu a společně s onkology

rozhodujeme o dalším postupu v léčbě,“ popisuje Andrea Jakešová, chirurgyně zajišťující provoz mammologické poradny karlovarské nemocnice.

V případě, že je první léčebnou metodou operace, provádí chirurgové všechny výkony na uzlinách v podpaží, to znamená vyjmutí sentinelové uzliny nebo odstranění všech uzlin v podpaží a také všechny typy operací prsou.

Tragická pondělní nehoda u Městské tržnice.
Řidič autobusu srazil u Tržnice chodkyni. Na následky nehody zemřela

„Provádíme parciální (záchovné - pozn. red.) výkony, mastektomie, tedy odstranění celého prsu, kůži šetřící

nebo subkutánní mastektomie, tedy přípravu na rekonstrukci prsu. Součástí našeho spektra výkonů je

mimo jiné také vyjmutí nezhoubných ložisek,“ popisuje lékařka Jakešová. Po propuštění z hospitalizace probíhá kontrola a ošetření ran až do jejich zhojení právě v rámci mamologické poradny. „Po zhojení ran odesíláme pacientku k onkologické léčbě, ale i nadále zůstává v naší evidenci. Kontrola u nás je možná,“ doplňuje lékařka.

Nádor prsu je v současné době nejčastěji diagnostikovaným nádorem u žen. Podle odborníků je včasný záchyt klíčový. Více než ¾ nově diagnostikovaných pacientek je se zhoubným nádorem prsu zachyceno v časném stadiu, tedy s příznivou prognózou tohoto onemocnění.