Tím poskytují chebští vysokoškoláci Fakulty ekonomické Západočeské univerzity v Plzni svou krev našemu zdravotnictví. „Krev dávají bezpříspěvkově, tedy zadarmo,“ uvedl ´otec´ akce Libor Michalák.

K odběru se ale tentokrát dostavilo pouze osm studentů a dvě absolventky, které promovaly v Chebu před jedenácti lety a na akci dorazily z Prahy. „K nim jsem se přidal i já,“ řekl Michalák, bývalý učitel této školy v důchodu. Příčin nebývale nízké účasti je podle jeho slov několik. „Pondělí, kdy se odběr uskutečnil, není vhodný den k odběrům. Studenti se vracejí po víkendu z domova.

Termín byl také příliš pozdě, ve škole totiž končí semestr a probíhají zápočtové testy,“ uvedl s tím, že on jako organizátor už není členem akademické obce, protože odešel do starobního důchodu. „Celou agendu spojenou s dárcovstvím jsem sice předal své bývalé koleni, která se však mezitím ocitla v dlouhodobé pracovní neschopnosti,“ řekl Michalák.

Další pro Kýbl krve byla podle jeho slov nemilá změna v pohoštění dárců. „Protože více než osmnáct let se podávaly dárcům mimo jiné také párky, studentský slogan této akce zní ´Pojďte´ s námi na párek! ´ Nyní ale spadá chebská transfuzní stanice pod kraj a v Karlových Varech dárcům poskytují salám. To proniklo i do Chebu,“ uvedl Michalák. Potěšující ale podle něj bylo, že studenti tuto změnu nehodlali akceptovat a párky si sami koupili a už v pátek je na stanici sami přinesli.

Kýbl krve zpestřily pamětní obrázky pro studenty, které vytvořila pražská výtvarnice Zuzana Honsová. „ Této výtvarnici právě skončila velmi úspěšná výstava v Městském muzeu ve Františkových Lázních. Studentům zdarma poskytla přes šedesát obrázků, které byly rozdány i ostatním občanům Chebu, kteří toho dne také darovali krev. Za to jí patří velký dík,“ sdělil.

Malá účast ale staví vyhlášenou studentskou akci na slepou kolej. Bude nebo nebude pokračovat Kýbl krve i nadále? Zhostí se organizace někdo, kdo bude tuto aktivitu rozvíjet stejně jako ´otec´ projektu? „Myslím, že by akademická obec chebské části univerzity měla mezi svými členy najít někoho, kdo se Kýblu akademické krve ujme. Bylo by velikou škodou, kdyby se tato nesmírně cenná aktivita chebských studentů po osmnácti letech vytratila. Kýbl krve se stal součástí života nejen fakulty, ale i města,“ dodal Michalák.

„Kýbl akademické krve patří do Chebu,“ řekla Vendula Křížová z Chebu. „Neumím si představit, že už by se nepořádal. Bylo by to velká škoda hlavně kvůli tomu, že jde o velmi přínosnou věc, která je známá po celé naší republice.“