VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lázních zatím za svoz odpadu občané nebudou platit

Františkovy Lázně - „Tento stav, kdy město na své náklady zajišťuje svoz a likvidaci tuhého komunálního odpadu, je v současné době neudržitelný z pohledu zajištění chodu Františkových Lázní,“ vyjádřil se místostarosta Roman Knedlík

6.3.2012 1
SDÍLEJ:

OBČANÉ FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ obvykle navštěvují jednání městských zastupitelů v hojném počtu. Podobně tomu bylo i při posledním rokování v sále Společenského domu, kde se odehrálo. Foto: Deník: Vladimír Kučera

Případné zavedení úhrady za svoz a likvidaci komunálního odpadu ve Františkových Lázních. To byl velmi důležitý bod posledního rokování františkolázeňských městských zastupitelů, který byl rozhodně zajímavý pro místní občany. Dotýkal se totiž jejich peněženek. Na jednání nakonec volení představitelé Františkolázeňských ´platby za odpad´ neodhlasovali. Kromě bouřlivých diskusí nejen nad tímto tématem zde byla také patrná jistá nejednota názorů ve vládnoucí koalici.

„Jsem zcela proti tomu, aby se zpoplatnil svoz komunálního odpadu,“ vyjádřil se zastupitel Václav Fircák. „V tomto duchu a rovněž v souladu s názory naší strany KSČM ve Františkových Lázních jsem také hlasoval. Lidi se vážně naučili třídit odpad a mám obavy, že by s tím po zavedení plateb přestali. Věřím, že vedení města prostředky na svoz odpadu může najít. Třeba v takových Teplicích občané za tyto služby nehradí žádné částky už několik let,“ dodal.

Opačný názor zastává františkolázeňský místostarosta Roman Knedlík. „Odhlasování zavedení úhrady za svoz a likvidaci komunálního odpadu mělo vyřešit platby, které jsou vynakládány městem a pohybují se v rozmezí tří až čtyř milionů korun za rok. Tento stav, kdy město na své náklady zajišťuje svoz a likvidaci TKO (tuhého komunálního odpadu), je v současné době neudržitelný z pohledu zajištění chodu města a s tím spojených provozních výdajů. Již v loňském roce mělo město problémy zajistit nejen financování zahájených a realizovaných investičních akcí, kdy na zajištění finančního krytí byl využíván krátkodobý úvěr ve výši 40 milionů korun a dlouhodobý úvěr na deset let ve výši 17 milionů korun.

Při přípravě rozpočtu města na rok 2012 město muselo sáhnout k razantnímu snížení plánovaných výdajů na běžný provoz tím, že realizace investic se prakticky zastavila vyjma akcí, které budou financovány za přispění dotací. Za tohoto stavu, kdy město razantním způsobem omezuje své výdaje na zachování běžného provozu, což může vyvolat v některých případech problémy se zajištěním provozu, případně plnění závazků ze strany města nebo jeho organizací, není možné poskytovat veřejnou podporu ve formě úhrady nákladů za svoz a likvidaci TKO v takové míře, v jaké je doposud poskytována.

V opačném případě, pokud by město nenašlo jiné financování, se může dostat do vážných finančních problémů, které mohou vyvrcholit platební neschopností,“ dodal. Dle usnesení místního sdružení ODS byli podle vyjádření předsedy místního sdružení ODS a místostarosty Romana Knedlíka zastupitelé za ODS a koaliční partner, místostarosta František Šnajdauf (Alternativa), zavázáni hlasovat pro schválení záměru zpoplatnění a likvidace komunálního odpadu a podporou zavedení zpoplatnění odpadů tak částečně řešit finanční problémy města.

„Zastupitelé za ODS, starostka Lenka Malkovská, Miroslav Nezdara, Eugenie Chromá a koaliční partner, místostarosta František Šnajdauf, hlasovali proti schválení záměru zpoplatnění likvidace komunálního odpadu a hlasováním jasně naznačili nezájem kritickou finanční situaci města řešit,“ vyjádřil místostarosta Knedlík svůj názor.

Roman Šebek, 37letý občan Františkových Lázní, rozhodnutí o neplacení za svoz odpadu vítá. „Chápu finanční problémy s chodem města, ale myslím si, že na uhrazení nákladů za svoz a likvidaci TKO by se snad v rozpočtu prostředky mohly najít. Když to dokáží i v jiných městech? Tak proč ne také u nás…?“

 

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ SVOZ ODPADU


Starostka Lenka Malkovská: „Bod programu nebyl dostatečně připravený“

Zdržela jsem se hlasování při projednávání návrhu bodu programu, který byl pro mě špatně a nedostatečně připravený, což jsem prezentovala. Znovuzavedení platby svozu odpadu je mnohem složitější záležitost než jeho zrušení a tomuto kroku musí předcházet velmi důkladná příprava, při níž musí být bráno v úvahu mnoho aspektů. V tomto případě k tomu nedošlo, na což byl předkladatel mnou i ostatními zastupiteli upozorněn v diskuzi před zasedáním. Proto hlasování dopadlo tak, jak dopadlo.

starostka Františkových Lázní Lenka Malkovská


Proč jsem se zdržel hlasování?

Proč jsem se jako zastupitel za stranu ALTERNATIVA na jednání ZM (zastupitelstva města) při hlasování o znovuzavedení zpoplatnění komunálního odpadu pro všechny občany trvale bydlící na území města Františkovy Lázně zdržel hlasování společně s dalšími třemi zastupiteli za stranu ODS z naší 6členné koalice stran ODS a ALTERNATIVA? Důvodů je více.

1) Strana ALTERNATIVA (za kterou jsem zastupitelem) neměla zpoplatnění komunálního odpadu ve svém volebním programu.

2) Koaliční klub zastupitelů za ODS a ALTERNATIVU diskutoval a přijal výrazně většinovou zásadu, že o všech návrzích na usnesení budeme před jejich předložením na program jednání ZM společně jednat, tak abychom se vzájemně přesvědčili:

a) O nutnosti zařadit tento bod v současném období do programu jednání zastupitelstva města.

b) O sjednocení názorů všech členů koaličního klubu nad věcnou správností předkládané problematiky, o textu návrhu na usnesení a o event. kompromisním návrhu na usnesení, tak aby výsledek hlasování koaličních zastupitelů byl jednotný.

V případě nejednotnosti názorů členů koalice v otázkách výše uvedených pod body a) a b) dojde k tomu, že navrhovaný materiál nebude zařazen na program jednání ZM do doby docílení shody v názorech zastupitelů, nebo bude při schvalování programu jednání ZM vyřazen z programu jednání.

Na základě výše uvedených skutečností jsem navrhoval při schvalování programu jednání ZM mimo jiného vyřazení zmiňované problematiky „zpoplatnění svozu komunálního odpadu“ z programu jednání ZM z důvodu, že většina koaličních zastupitelů měla jiný názor než místostarosta Knedlík, který byl předkladatelem tohoto materiálu. A také občané jistě zaznamenali, že pan Knedlík vznesl proti tomuto mému návrhu protinávrh a trval na zařazení a projednání tohoto bodu (pana Knedlíka při hlasování o tomto jeho protinávrhu podpořila celá opozice, takže tento bod zůstal v programu jednání ZM). Místostarosta Knedlík tedy nerespektoval názor většiny koaličního klubu zastupitelů za ODS a ALTERNATIVU v návaznosti na výše uvedenou přijatou zásadu viz výše uvedený bod 2).Výsledek hlasování tedy vyzněl tak, že návrh pana Knedlíka nebyl schválen: pro usnesení zavést znovuzpoplatnění svozu komunálního odpadu hlasovali 2 zastupitelé (Knedlík, Ščislák oba ODS), 4 zastupitelé se zdrželi (Malkovská, Chromá, Nezdara- všichni ODS, a Šnajdauf-ALTERNATIVA) a 5 zastupitelů bylo proti (Sazimová, Švehlová, Iterský a Mlátilík všichni Sdružení místních, a Fircák- KSČM).

místostarosta Františkových Lázní František Šnajdauf
 

 

Autor: Vladimír Kučera

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Šéfkuchař 40 000 Kč

Šéfkuchaři v hotelových restauracích Šéfkuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Rübezahl Marienbad Luxury Historical Castle Hotel & Golf, Mariánské Lázně 591, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Požadujeme: vzdělání a praxe v oboru v hotelnictví, samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost, schopnost vést kolektiv, částečná znalost NJ, popř. AJ (další jazyky výhodou). Nabízíme: další možný růst mzdového ohodnocení (praxe, jazyky, vzdělání), zaměstnanecké výhody. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 10:00-18:00 h) anebo e-mailem.. Pracoviště: Nový radhošť, s.r.o. -001, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Pivec, +420 355 549 990.

Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 19 500 Kč

Barmani Barman/ka. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Casino Admiral, Pomezí nad Ohří 53, Pomezí nad Ohří. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné prodloužení. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (12:00/14:00-00:00/02:00 h). Požadujeme: čistý trestní rejstřík, spolehlivost, odpovědnost k práci, znalost NJ. Nabízíme: příplatky za noční, přesčasy, víkendy + prémie. Kontakt pro zájemce: telefonicky anebo e-mailem.. Pracoviště: Admiral global betting a.s. -002, 350 02 Cheb 2. Informace: Kateřina Luhanová, +420 603 937 466.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič vysokozdvižných vozíků 18 000 Kč

Řidiči vysokozdvižných vozíků Řidič/ka vysokozdvižného vozíku. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Převážení materiálů dle pokynů, zajištění provozuschopnosti VZV. Budoucímu/budoucí kolegovi/kolegyni nabízíme práci na HPP v české firmě s 19tiletou tradicí, firemní stravování, možnost využití podnikové dopravy. Předpokladem pro tuto pracovní pozice je platný průkaz obsluhy motorového vozíku - I,II/A,D,W1, zodpovědný přístup k práci a ochota pracovat na směny (Po-Pá 5:30-14:00 h a 14:00-22:30 h).. Pracoviště: Abydos s.r.o., 351 32 Hazlov. Informace: Kristýna Deutschová, +420 354 548 444,354 548 414.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 15 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hlavní 100, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Pracovní doba: Po-Pá 10:00-18:30 h. Požadujeme: praxe v oboru, pečlivost, spolehlivost. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat Po-Pá 11:00-18:00 h) anebo osobně na adrese Hlavní 100, 353 01 Mariánské Lázně (Po-Pá 11:00-18:00 h).. Pracoviště: Martiny ml s.r.o. -001, Hlavní třída, č.p. 100, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Musa Palokaj, +420 602 808 841.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Žáci se zdokonalí v němčině

Ilustrační fotografie.

Našel na benzínce peněženku. Vrátit ji ho vůbec nenapadlo

Narozen(a) v Ostrově? Minulost...

Ostrov – Ještě v roce 2016 bylo gynekologicko-porodnické oddělení ostrovské soukromé nemocnice vyhlášeno v anketě jako jedno z nejlepších v republice. „Porodnice prošla rekonstrukcí a disponuje moderním vybavením. Při poskytování je zcela zásadní také individuální přístup k našim pacientům. Máme stabilní a sehraný tým s lidským přístupem,“ chlubil se tehdy ředitel Nemocnice Ostrov František Werner.

V muzeu bude veselo. Velikonoční jarmark je tu

Cheb - Tradiční Velikonoční jarmark připravuje Muzeum Cheb. V muzejní expozici bude na návštěvníky čekat více než čtyřicet zastavení věnovaných tradičnímu řemeslu a rukodělné výrobě.

Z obálek vykukuje beránek

Kraslice – Beránek vykukující z obálky je motivem letošního velikonočního razítka. To z pošty v Kraslicích na Sokolovsku již tradičně putuje do koutů celého světa.

Prodával drogy, navíc ještě kradl

Chebsko - Více než dost toho má na svém kontě devětadvacetiletý muž. Ten se bude zpovídat z nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými látkami a jedy a také z krádeže.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT