VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V lázních zatím za svoz odpadu občané nebudou platit

Františkovy Lázně - „Tento stav, kdy město na své náklady zajišťuje svoz a likvidaci tuhého komunálního odpadu, je v současné době neudržitelný z pohledu zajištění chodu Františkových Lázní,“ vyjádřil se místostarosta Roman Knedlík

6.3.2012 1
SDÍLEJ:

OBČANÉ FRANTIŠKOVÝCH LÁZNÍ obvykle navštěvují jednání městských zastupitelů v hojném počtu. Podobně tomu bylo i při posledním rokování v sále Společenského domu, kde se odehrálo. Foto: Deník: Vladimír Kučera

Případné zavedení úhrady za svoz a likvidaci komunálního odpadu ve Františkových Lázních. To byl velmi důležitý bod posledního rokování františkolázeňských městských zastupitelů, který byl rozhodně zajímavý pro místní občany. Dotýkal se totiž jejich peněženek. Na jednání nakonec volení představitelé Františkolázeňských ´platby za odpad´ neodhlasovali. Kromě bouřlivých diskusí nejen nad tímto tématem zde byla také patrná jistá nejednota názorů ve vládnoucí koalici.

„Jsem zcela proti tomu, aby se zpoplatnil svoz komunálního odpadu,“ vyjádřil se zastupitel Václav Fircák. „V tomto duchu a rovněž v souladu s názory naší strany KSČM ve Františkových Lázních jsem také hlasoval. Lidi se vážně naučili třídit odpad a mám obavy, že by s tím po zavedení plateb přestali. Věřím, že vedení města prostředky na svoz odpadu může najít. Třeba v takových Teplicích občané za tyto služby nehradí žádné částky už několik let,“ dodal.

Opačný názor zastává františkolázeňský místostarosta Roman Knedlík. „Odhlasování zavedení úhrady za svoz a likvidaci komunálního odpadu mělo vyřešit platby, které jsou vynakládány městem a pohybují se v rozmezí tří až čtyř milionů korun za rok. Tento stav, kdy město na své náklady zajišťuje svoz a likvidaci TKO (tuhého komunálního odpadu), je v současné době neudržitelný z pohledu zajištění chodu města a s tím spojených provozních výdajů. Již v loňském roce mělo město problémy zajistit nejen financování zahájených a realizovaných investičních akcí, kdy na zajištění finančního krytí byl využíván krátkodobý úvěr ve výši 40 milionů korun a dlouhodobý úvěr na deset let ve výši 17 milionů korun.

Při přípravě rozpočtu města na rok 2012 město muselo sáhnout k razantnímu snížení plánovaných výdajů na běžný provoz tím, že realizace investic se prakticky zastavila vyjma akcí, které budou financovány za přispění dotací. Za tohoto stavu, kdy město razantním způsobem omezuje své výdaje na zachování běžného provozu, což může vyvolat v některých případech problémy se zajištěním provozu, případně plnění závazků ze strany města nebo jeho organizací, není možné poskytovat veřejnou podporu ve formě úhrady nákladů za svoz a likvidaci TKO v takové míře, v jaké je doposud poskytována.

V opačném případě, pokud by město nenašlo jiné financování, se může dostat do vážných finančních problémů, které mohou vyvrcholit platební neschopností,“ dodal. Dle usnesení místního sdružení ODS byli podle vyjádření předsedy místního sdružení ODS a místostarosty Romana Knedlíka zastupitelé za ODS a koaliční partner, místostarosta František Šnajdauf (Alternativa), zavázáni hlasovat pro schválení záměru zpoplatnění a likvidace komunálního odpadu a podporou zavedení zpoplatnění odpadů tak částečně řešit finanční problémy města.

„Zastupitelé za ODS, starostka Lenka Malkovská, Miroslav Nezdara, Eugenie Chromá a koaliční partner, místostarosta František Šnajdauf, hlasovali proti schválení záměru zpoplatnění likvidace komunálního odpadu a hlasováním jasně naznačili nezájem kritickou finanční situaci města řešit,“ vyjádřil místostarosta Knedlík svůj názor.

Roman Šebek, 37letý občan Františkových Lázní, rozhodnutí o neplacení za svoz odpadu vítá. „Chápu finanční problémy s chodem města, ale myslím si, že na uhrazení nákladů za svoz a likvidaci TKO by se snad v rozpočtu prostředky mohly najít. Když to dokáží i v jiných městech? Tak proč ne také u nás…?“

 

FRANTIŠKOVY LÁZNĚ SVOZ ODPADU


Starostka Lenka Malkovská: „Bod programu nebyl dostatečně připravený“

Zdržela jsem se hlasování při projednávání návrhu bodu programu, který byl pro mě špatně a nedostatečně připravený, což jsem prezentovala. Znovuzavedení platby svozu odpadu je mnohem složitější záležitost než jeho zrušení a tomuto kroku musí předcházet velmi důkladná příprava, při níž musí být bráno v úvahu mnoho aspektů. V tomto případě k tomu nedošlo, na což byl předkladatel mnou i ostatními zastupiteli upozorněn v diskuzi před zasedáním. Proto hlasování dopadlo tak, jak dopadlo.

starostka Františkových Lázní Lenka Malkovská


Proč jsem se zdržel hlasování?

Proč jsem se jako zastupitel za stranu ALTERNATIVA na jednání ZM (zastupitelstva města) při hlasování o znovuzavedení zpoplatnění komunálního odpadu pro všechny občany trvale bydlící na území města Františkovy Lázně zdržel hlasování společně s dalšími třemi zastupiteli za stranu ODS z naší 6členné koalice stran ODS a ALTERNATIVA? Důvodů je více.

1) Strana ALTERNATIVA (za kterou jsem zastupitelem) neměla zpoplatnění komunálního odpadu ve svém volebním programu.

2) Koaliční klub zastupitelů za ODS a ALTERNATIVU diskutoval a přijal výrazně většinovou zásadu, že o všech návrzích na usnesení budeme před jejich předložením na program jednání ZM společně jednat, tak abychom se vzájemně přesvědčili:

a) O nutnosti zařadit tento bod v současném období do programu jednání zastupitelstva města.

b) O sjednocení názorů všech členů koaličního klubu nad věcnou správností předkládané problematiky, o textu návrhu na usnesení a o event. kompromisním návrhu na usnesení, tak aby výsledek hlasování koaličních zastupitelů byl jednotný.

V případě nejednotnosti názorů členů koalice v otázkách výše uvedených pod body a) a b) dojde k tomu, že navrhovaný materiál nebude zařazen na program jednání ZM do doby docílení shody v názorech zastupitelů, nebo bude při schvalování programu jednání ZM vyřazen z programu jednání.

Na základě výše uvedených skutečností jsem navrhoval při schvalování programu jednání ZM mimo jiného vyřazení zmiňované problematiky „zpoplatnění svozu komunálního odpadu“ z programu jednání ZM z důvodu, že většina koaličních zastupitelů měla jiný názor než místostarosta Knedlík, který byl předkladatelem tohoto materiálu. A také občané jistě zaznamenali, že pan Knedlík vznesl proti tomuto mému návrhu protinávrh a trval na zařazení a projednání tohoto bodu (pana Knedlíka při hlasování o tomto jeho protinávrhu podpořila celá opozice, takže tento bod zůstal v programu jednání ZM). Místostarosta Knedlík tedy nerespektoval názor většiny koaličního klubu zastupitelů za ODS a ALTERNATIVU v návaznosti na výše uvedenou přijatou zásadu viz výše uvedený bod 2).Výsledek hlasování tedy vyzněl tak, že návrh pana Knedlíka nebyl schválen: pro usnesení zavést znovuzpoplatnění svozu komunálního odpadu hlasovali 2 zastupitelé (Knedlík, Ščislák oba ODS), 4 zastupitelé se zdrželi (Malkovská, Chromá, Nezdara- všichni ODS, a Šnajdauf-ALTERNATIVA) a 5 zastupitelů bylo proti (Sazimová, Švehlová, Iterský a Mlátilík všichni Sdružení místních, a Fircák- KSČM).

místostarosta Františkových Lázní František Šnajdauf
 

 

Autor: Vladimír Kučera

6.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Odborný pracovník 40 000 Kč

Odborní pracovníci kalkulací, cen, nákladů a rozpočtů Manažer/ka projektu. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 40000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Cheb a Praha 4. Pracovní poměr na dobu určitou (1 rok) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Nástup možný ihned. Pracovní doba: 7:00-15:30 h (přesná specifikace při osobním pohovoru). Náplň práce: zastupování společnosti vůči investorům, subdodavatelům staveb a projektantům (včetně komunikace s nimi), koordinování výrobních kapacit společnosti, zajišťování koordinace mezi výrobní a přípravnou složkou společnosti, vyhodnocování a součinnost na poptávkách s přípravou staveb, součinnost při přípravě podkladů pro zpracování měsíčních soupisů provedených prací, součinnost při projednávání víceprací, kontrola vedení stavebního deníku (včetně kontroly stavebních deníků subdodavatelů), účast na kontrole kvality, vypracování kontrolních a zkušebních plánů, sledování reklamací (včetně řízení jejich odstranění). Požadujeme: vzdělání stavebního směru, řidičský průkaz sk. B, znalost AJ slovem i písmem výhodou. Nabízíme: motivační prémie, roční odměna. Kontakt pro zájemce: e-mailem anebo osobně na adrese Joštova 1, 350 02 Cheb (7:00-15:30 h).. Pracoviště: Algon, a.s. -007, 350 02 Cheb 2. Informace: Jana Němcová, +420 354 400 288.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 15 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel Řidič/ka mezinárodní dopravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Místo výkonu práce: území ČR, Německo (dle zakázek). Pracovní poměr na dobu určitou (6 měsíců s 3-měsíční zkušební dobou) - poté možné převedení na dobu neurčitou. Požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, profesní průkaz výhodou (možnost dodělat), praxe vítána. Nabízíme: prémie, telefon. Kontakt pro zájemce: telefonicky (následná osobní schůzka proběhne na adrese Podhradská 3, 350 02 Cheb).. Pracoviště: Bauer logistic s.r.o. -001, 350 02 Cheb 2. Informace: Monika Bauerová, +420 737 728 289.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Recepční v hotelu 16 000 Kč

Recepční v hotelích a dalších ubytovacích zařízeních Noční recepční. Požadované vzdělání: úsv. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 16000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hotel Bohemia, Hlavní třída 100/40, 353 01 Mariánské Lázně. Pracovní poměr na dobu neurčitou. Nástup možný ihned nebo dle dohody. Pracovní doba: krátký x dlouhý týden (12-ti hodinové směny v rozmezí 19:00-7:00 h). Požadujeme: příjemné vystupování, komunikace, zájem o obor, jazyková vybavenost, praxe v recepci vítána. Nabízíme: příspěvek na stravování, měsíční výkonnostní odměny, příspěvek na doplňkové penzijní spoření, penzijní připojištění / životní pojištění, slevy na pobyty a stravování v rámci řetězce OREA HOTELS a mnoho dalších, zajímavý finanční bonus, pokud přivedete kolegu či kolegyni. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat 8:00-15:00 h) anebo e-mailem (zaslat profesní životopis, na jehož základě budou vybraní kandidáti pozváni na pracovní pohovor) anebo osobně na adrese pracoviště (13:00-15:00 h).. Pracoviště: Orea hotels s.r.o. -003, Hlavní třída, č.p. 100, 353 01 Mariánské Lázně 1. Informace: Jitka Rounová, +420 354 610 150.

Gastronomie - Gastronomie Barman, výčepní 21 710 Kč

Barmani Barman/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 21710 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Grand Casino Aš, Selbská 2721, 352 01 Aš. Pracovní poměr na dobu určitou. Pracovní doba: 17:00/18:00-5:00/6:00 h (směny jsou 12-ti hodinové a v intervalech 4 dny práce x 4 dny volno). Požadujeme: znalost ČJ, NJ, RJ je výhodou, příjemné vystupování, spolehlivost. Nabízíme: ubytování zdarma (kde je možnost využívat zdarma wifi a fitness), personální strava za 25-30,- Kč, sleva na pohonné hmoty. Kontakt pro zájemce: telefonicky (volat kdykoliv) anebo e-mailem anebo osobně na adrese pracoviště (Po-Pá 9:00-14:00 h).. Pracoviště: Rolam s.r.o. -001, Selbská, č.p. 2721, 352 01 Aš 1. Informace: Kamila Noveková, +420 601 390 810.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Mariánské Lázně zamíří do Sokolova, čeká je U19

Ilustrační foto

Klášter připravil večerní prohlídky

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vytříděný elektroodpad vážil jako čtyři lokomotivy

Karlovy Vary – Váha čtyř lokomotiv, která odpovídá skoro 305 tunám, je tíha elektroodpadu, který obyvatelé Karlovarského kraje vytřídili v minulém roce. Vyplývá to ze záznamů neziskové společnosti REMA, která v České republice odpad sváží a dále recykluje.

Dobrovolníci z celého světa obnovují zahradní terasy

Karlovarský kraj – Přijeli z Francie, Číny, Rakouska, Turecka, Koreje, Španělska či Ruska a někteří jsou v České republice úplně poprvé. Čeština jim přijde hodně složitá a komplikovaná, ale moc se jim tu líbí, chutná jim české pivo a těší se třeba na hrad Loket.

Lomnický potok je skoro na suchu, je zakázáno z něho odebírat vodu

Karlovarsko – Lomnický potok, který je hlavním přítokem významné vodárenské nádrže Stanovice, je skoro bez vody.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT