Problémy s pitnou vodou mají po záplavách, které před časem trápily chebský region, lidé z Lipové. Z kohoutků jim prozatím teče jen užitková voda, která se dá pít až po převaření. Pro tu pitnou si musejí lidé dojít s kbelíky anebo plastovými lahvemi k cisterně. Zdroje pitné vody (vrty) by měly být nezávadné během tohoto týdne.

„Pitnou vodu si kupujeme v obchodě v PET lahvích," uvedla Jitka Krejčová z Lipové. „Je to velmi nepříjemná situace, ale musíme se s ní snažit nějak vypořádat. Pokud nemáme čas zajet do obchodu, jezdíme si pro vodu k rodičům na Mýtinu, kde je voda nezávadná. Vím, že máme možnost čerpat pitnou vodu i z cisterny uprostřed obce, ale bohužel k ní nemám důvěru," poznamenala Krejčová.

Podle starosty Lipové by mohla pitná voda začít z kohoutků opět proudit během tohoto týdne.

„Že občanům neteče pitná voda, vnímám jako značné omezení," uvedl starosta obce Petr Klír. „Vzorky vody jsme odebírali již čtyřikrát a nechali jsme je vyhodnotit na hygienické stanici. Poslední výsledky jsou téměř v pořádku," uklidňoval starosta.

„Ale přesto nás odborníci upozornili na to, že se ve vodě stále nachází v minimálním množství jeden druh bakterie," upřesnil Petr Klír.

Vody by se mohli lidé dočkat snad v následujících dnech.

„Doufám, že až v úterý 2. července odebereme poslední vzorky vody, bude vše již naprosto v pořádku. Samozřejmě že budeme muset vyčkat na výsledky z hygieny," poznamenal starosta.

Obec se již snaží dalšímu znečištění zdrojů pitné vody zabránit.

„Chystáme se v následujících třech měsících kompletně opravit zdroje pitné vody," řekl optimisticky Petr Klír. „V praxi to bude znamenat, že pokud vše půjde dobře, nebudou mít záplavy na pitnou vodu vliv," vysvětlil Klír.

Přerušení dodávky pitné vody postihlo všechny obyvatele Lipové.

„Tato neblahá situace se týká jen obce Lipová. Ostatní vesnice kolem ní mají vodu v pořádku," vylíčil starosta Lipové. Rekonstrukce vrtů zdrojů vody by se měly vyšplhat na několik set tisíc korun. Přesnou částku zatím obecní úřad nezná. „Bez této opravy bychom nebyli schopni lidem v obci zajistit kvalitní dodávku pitné vody během špatných povětrnostních podmínek," dodal starosta.