Výsadba ovocného komunitního sadu se měla uskutečnit už na jaře, bohužel kvůli nouzovému stavu muselo město akci přesunout na podzimní termín. „Projekt komunitního sadu odbor životního prostředí připravoval už od podzimu loňského roku,“ informovala Zora Rákosová, referentka Správy veřejné zeleně mariánskolázeňské radnice.

Radnice zažádala o dotaci na výsadbu stromků, následně pak byla lokalita vyčištěná od náletových dřevin a připravena k jarní výsadbě za plánované účasti občanů. Kvůli odložení akce zůstaly dřeviny u dodavatele a radnice hledala náhradní termín. „Výsadba je naplánovaná na sobotu 24. října,“ uvedl starosta Mariánských Lázní Martin Kalina. „Veškeré náklady na rostlinný a pomocný materiál budou hrazeny z dotace Ministerstva životního prostředí. Samotné sázení bude na Mariánskolázeňských, kteří budou mít chuť přiložit ruku k dílu,“ řekl starosta. V komunitním sadu vysázejí třešně, višně, jabloně, slivoně, hrušně a vlašské ořechy.

O tom, že by ve městě mohl vzniknout komunitní sad, uvažovaly Mariánské Lázně už dlouho. „Myšlenka je taková, že by si ovoce v komunitní zahradě mohl pro vlastní potřebu načesat kdokoli,“ sdělil Martin Kalina. Sad bude hlídat bezpečnostní kamera.

Kvůli strachu z testování na hranicích vyrazili Češi za nákupy do Německa. Nejžádanější potravinou se stalo máslo.
Češi se v Německu pohádali o máslo