„V sobotu 17. září v hudebním pavilonu u Lesního pramene od 14 hodin proběhne již podruhé Den ukrajinské kultury. Projekt se koná pod záštitou starosty Mariánských Lázní Martina Kaliny a za finanční podpory města a pořádá jej Ukrajinská iniciativa v České republice,“ sděluje za KIS destinační agenturu Mariánské Lázně Elena Sorokina.

Podle mariánskolázeňské učitelky ukrajinských tříd a především uprchlických dětí Ally Větrovcové Den ukrajinské kultury se tento rok koná v dost napjaté době, kdy se Ukrajina brání ruské agresi. „Proto je pro Ukrajince o to víc symbolický, a to jak pro dlouhodobě žijící Ukrajince v Čechách, tak i pro uprchlíky války. Svým způsobem navazujeme na minulý rok. Tehdy se svátku na symbolickém Donbasu, bývalém lázeňském areálu za socialismu, nyní známém jako Lesní Mlýn zúčastnili veteráni války na ukrajinském Donbasu pracující v České republice. Ti nyní jsou zpátky a brání naši vlast. Moc jsme je potěšili tím, že svátek bude,“ vysvětluje Alla Větrovcová.

Sladké mámení. Tak bychom mohli popsat vášeň Moniky Strausové z Jáchymova, která si díky ní plní sny.
K cukrařině mě dovedla babička, říká Monika Strausová

Návštěvníci města i obyvatelé se můžou těšit na folklorní soubor Radost z Hradce Králové, vystoupení dětí nebo ukrajinské poprockové skupiny OEL. „V rámci programu proběhne rozhovor na téma “Začátek války. Kozacha Lopan” a bude pořádána výstava válečných plakátů od kyjevského malíře Antona Logova, jenž svým dílem reaguje na invazi Ruska do Ukrajiny. Jeho nejznámějším plakátem je Anděl vznášející se nad výbuchem, který symbolizuje Ukrajinu prožívající hrůzy války a agrese. Na výstavě bude možnost zhlédnout další vybraná díla tohoto umělce,“ uvádí Sorokina.

Jedním z cílů této akce je také připomínka, že Češi jsou s Ukrajinou spříznění. „Připomeňme, že občané České republiky od začátku ruské invaze poslali na podporu Ukrajiny více než 4 miliardy korun. Česká vláda pak předala Ukrajině vojenský materiál za více než 3,8 miliardy korun. Od únorového začátku ruské invaze na Ukrajinu dostalo vízum v České republice více než 398 000 běženců,“ uzavírá Elena Sorokina.

Ilustrační foto
Ašanům je nově k dispozici interní ambulance ve Skřivánčí ulici