„Toto datum nebylo vybráno náhodou, o několik dní později, 27. ledna, je Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. V tento den uběhne sedmdesát sedm let od osvobození koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim-Březinka, který pro celý svět ztělesňuje a symbolizuje hrůzy holocaustu,“ říká PR manažerka Lokální destinační agentury KIS Mariánské Lázně Elena Sorokina.

Podle ředitele Západočeského symfonického orchestru Mariánské Lázně Milana Muzikáře je důležité si tyto události připomínat. „Proto, aby se podobné zlo už neopakovalo,“ zdůrazňuje.

Okresní soud v Karlových Varech.
Soud s romskou uklízečkou kvůli diskriminaci: Školka je nevinná

Orchestr hrál hudbu Felixe Mendelssohna Bartholdyho. Má to symbolický význam. Jako autor například oblíbeného hudebního díla Sen noci svatojánské nebo koncertu pro housle a klavír, byl v nacistickém Německu zakázaný a jeho sochy se bořily, protože byl židovského původu. Milovníci hudby na koncertu uslyší mimo jiné Hebridy. Dirigoval Martin Peschík, na housle hrál David Hernych. "Hebridy jsou jedním z nejznámějších děl tohoto hudebníka, které vytvořil po cestě do Skotska, na ostrov Staffa,“ říká Sorokina. Na akci bylo přizvané Velvyslanectví Státu Izrael v České republice. Součástí připomenutí výročí je i výstava o židovských spisovatelích pobývajících v Mariánských Lázních s názvem Šolom Alejchem, Franz Kafka, Theodor Lessing a židovská komunita v Mariánských Lázních v 19. století.

„V Mariánských Lázních je i nová turistická trasa s názvem Stezka spisovatelů. Bylo na ní instalováno 11 informačních tabulí s životopisnými údaji slavných spisovatelů, kteří navštívili naše lázeňské město. Jsou to například Johann Wolfgang Goethe, Maxim Gorkij, Mark Twain, Ivan Gončarov, Franz Kafka, Theodor Lessing, Jaroslav Seifert, Josef Dobrovský, Vladimír Páral a další. Proto zvažujeme možnost uspořádat v městské knihovně v roce 2022 výstavu na téma známých spisovatelů židovského původu, kteří bydleli v Mariánských Lázních, a to pod záštitou izraelské ambasády,“ dodává.