Nájemné v obecních bytech ve větších městech v Karlovarském kraji již dosáhlo téměř tržní hodnoty. Města již proto většinou nájmy nezvyšují, a když, tak jen o inflaci. Jednou z výjimek budou od příštího roku Karlovy Vary, kde nájemné poroste. Nájemné u nově uzavřených smluv je stále ještě vyšší, ale rozdíly se postupně snižují.

V Karlových Varech je kolem 900 městských bytů, z toho je 160 s regulovaným nájemným. Z nich je 104 ve standardní kvalitě, 56 v kvalitě snížené. „Město od roku 2007 nezvyšovalo regulované nájemné, radní rozhodli o jeho zvýšení pro rok 2012 pro byty standardní kvality na 36,62 Kč/m2 měsíčně, tedy zhruba na dvojnásobek. U bytů snížené kvality pak na 15,22 korun, což není nijak výrazný růst,” uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál. „Momentálně je regulované nájemné za byty standardní kvality 18,31 Kč/m2,“ doplnil mluvčí.

Město dosud inkasovalo za regulované nájemné přibližně 1,6 milionu korun ročně. V roce 2012 by to mohlo být po úpravě nájemného až 2,88 milionu korun za rok. „Byty této kategorie jsou však průběžně prodávány nebo se do prodeje připravují, a jejich počet bude proto dále klesat. Stejně tak bude klesat také příjem z nájemného,“ dodal mluvčí.

V Sokolově nájemné po deregulaci dosáhlo ke 42,14 koruny za metr čtvereční.

„Nájemné nyní roste už jen o inflaci. U nových smluv máme nájemné 50 korun za metr čtvereční a chceme dosáhnout toho, aby se nůžky postupně uzavřely,“ řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS).

Sokolov nyní vlastní zhruba tisícovku bytů. Jejich počet se prodejem jen mírně snižuje. Většina bytů je v domech s pečovatelskou službou či v domech, které si město hodlá nechat jako sociální byty. Jde většinou o věžové domy na sídlištích s velkým počtem nájemníků.

V Chebu u starých smluv postupným zvyšováním dospěli také k nájemnému ve výši 42,14 koruny. Město zatím další navyšování neplánuje. U nově uzavíraných smluv je stanoveno základní nájemné na 45 korun za metr čtvereční. Protože však město pronajímá byty v aukcích, mohou zájemci nabídnout i více.

Jen nedávno radnice upravila pravidla pro pronájem velkých městských bytů tak, že u bytů zavedla strop základního nájemného ve výši 4 500 korun. Takže i když má byt větší podlahovou plochu, nájemné už neroste úměrně k ní.

Zájemci mají ovšem opět možnost nabídnout vyšší nájem. Cheb nyní vlastní přibližně 1 300 bytů.