Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V nových dokladech nebudou děti ani manželé

Chebsko - Nové občanské průkazy se strojově čitelnými údaji se vydávají od 1. ledna letošního roku

5.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: ČTK

„Nepůjde v žádném případě o plošnou výměnu občanských průkazů, ale ve chvíli, kdy vám po 1. lednu 2012 skončí platnost průkazu, dojdete na úřad a dostanete místo klasické občanky novou, která bude mít hodně podobný formát jako řidičský průkaz,“ uvedl pro média Vladimír Řepka z ministerstva vnitra, aby tak uklidinil obavy, že budou lidé opět nuceni měnit doklady.

Doklady velikosti platební karty znamenají několik novinek. V těchto občanských průkazech se již nebudou uvádět děti ani manželé, a to ani na žádost občana. Dále bude občan moci požádat o neuvedení údaje o rodinném stavu.

Občanský průkaz lze na žádost vydat i občanovi mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.

O občanský průkaz si může občan zažádat na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností v České republice a vyzvednout si ho opět na kterémkoliv obecním úřadu obce s rozšířenou působností v České republice. Nemusí se jednat o shodný úřad, jedinou podmínkou je dostavit se osobně.

Novinkou také je, že občan bude na občanský průkaz se strojově čitelnými údaji vyfotografován přímo na úřadu.

„Občanské průkazy bez strojově čitelných údajů se vydávají s dobou platnosti na 6 měsíců, jestliže nelze vydávat občanské průkazy se strojově čitelnými údaji, protože došlo k technické závadě na zařízení zabezpečujícím jejich výrobu nebo ke katastrofě či jiné mimořádné události, s dobou platnosti na 3 měsíce, jestliže o něj požádá občan bezprostředně po nabytí českého státního občanství, s dobou platnosti na 1 měsíc na žádost občana v případě ztráty, odcizení, poškození nebo zničení občanského průkazu, nebo pokud občan potřebuje občanský průkaz v souvislosti s výkonem volebního práva; žádost o jeho vydání se podává současně se žádostí o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji,“ upřesňuje na webových stránkách ministerstvo vnitra. Tady předkládají žadatelé tytéž doklady jako dosud.

Jedná-li se o vydání občanského průkazu se strojově čitelnými údaji a s čipem nebo bez čipu, předkládají se doklady stanovené zákonem, případně doklady osvědčující skutečnosti potřebné k odstranění případných rozporů zjištěných při zpracování údajů uvedených v žádosti s údaji vedenými v registru obyvatel, v evidenci obyvatel anebo v evidenci občanských průkazů nebo v evidenci cestovních dokladů, nepodává se vyplněná žádost na úředním tiskopisu, protože žádost se všemi potřebnými údaji vytiskne úředník a občan potvrdí podpisem jejich správnost a úplnost.

Autor: Nataša Šmatová

5.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Do boje o hlasy voličů jde v kraji 21 politických stran, hnutí a koalic

Ilustrační foto

Žandovští hasiči bojují v anketě Dobrovolní hasiči roku

Traktorista srazil sloup na poli, měl skoro dvě promile alkoholu

Chebsko - Při práci na poli narazil traktorista do sloupu vysokého napětí, ten se skácel k zemi a poškodil další dva sloupy. Bez elektřiny zůstalo 900 odběrných míst.

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Karlovy Vary - Každý amatérský autor z České republiky se může zúčastnit literární soutěže, kterou letos už pojedenácté vyhlásila karlovarská krajská knihovna.

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Karlovy Vary – Svátek naturální kulturistiky a fitness? Ano, přesně tak. Fanoušci tohoto sportu si přišli během sobotního dne zcela jistě na své. Na programu totiž byl ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení