O víkendu tam totiž stála ve frontách na testy přes tisícovka Čechů, kteří chtěli mít jistotu, že na základě negativních testů budou moci nastoupit v pondělí do práce. Fronty se tvořily na německé straně hranice, kde se nachází testovací místnost. Právě Německo považuje Česko za rizikovou pandemickou oblast, a proto se musejí čeští pendleři už od neděle prokazovat negativním testem na covid - 19. Každý, kdo bude chtít do Bavorska vycestovat kvůli zaměstnání, bude muset předložit jednou za osmačtyřicet hodin negativní testy. Pracující v Sasku to musejí udělat dvakrát týdně.

Situace byla v Pomezí dramatická. Lidé tam stáli v zimě. Město Cheb jim ve spolupráci s dobrovolnými hasiči zajišťovalo alespoň teplý čaj. "Ještě v neděli v době oběda tam lidé čekali i dvě hodiny. Kvituji, že se podařilo situaci vyřešit během opravdu velmi krátké doby," reagoval starosta Chebu Antonín Jalovec.

„Mobilní odběrové místo vznikne v prostoru bývalé celnice na odstavném parkovišti za čerpací stanicí ARMEX Oil v Pomezí nad 0hří. Bude v provozu od pondělí 25. ledna 4 hodin ráno. Jeho provoz zajistí hasiči, kterých bude na místě celkem 14. Půjde o systém drive-in, lidé tedy přijedou autem, u prvního stanu vyřídí nezbytnou administrativu, u druhého absolvují antigenní testování provedené zdarma. Poté na parkovací ploše počkají na výsledek. Snažíme se tak pendlerům vyjít vstříc a pomoci s pořízením testu. Děkujeme zároveň všem, kteří se podílejí na tomto operativním řešení, i městu Cheb, které o víkendu zajistilo společně s hasiči horký čaj pro pendlery čekající na hranicích na odběry,“ uvedl hejtman Petr Kulhánek. „Opakovaně jsem kontaktoval ministra zahraničí Tomáše Petříčka a ministra zdravotnictví Jana Blatného, kteří by mohli s bavorskou vládou jednat o zmírnění opatření směrem k pendlerům a o dalším navýšení testovacích kapacit v Bavorsku. Věřím, že se snad situace uklidní, protože teď je pro lidi čekající na hranicích na testy hodně nepříjemná,“ dodal Petr Kulhánek. Problém řešil během víkendu i na krizovém štábu. Ministr zahraničí Petříček během soboty zjišťoval, jak to s kontrolami pendlerů bude. Zásadní informace je, že výsledek testu nebudou muset ukazovat na hranicích. "Kontroly nebudou přímo na přechodech ale do třiceti kilometrů od hranic. Půjde o namátkové kontroly, takže by se kvůli tomu nemuseli lidé srocovat u hranic," řekl hejtman.