„Mohu říci, že na úřad v termínu přišly dvě kandidátky," informovala Jana Ježková z mariánskolázeňské radnice s tím, že další informace bude možné podat až po rozhodnutí schvalovacího řízení.

Pokud úřady schválí obě podané kandidátky, budou se občané v nových volbách rozhodovat mezi kandidáty sdružení Svobodné Prameny a sdružení Společné Prameny.

Svobodné Prameny, které postavilo do nových voleb v Pramenech hnutí Starostové a nezávislí, povede lídr Aleš Dittert. „Hlavní motivací kandidatury jsou nejasnosti, které doprovází plánovaný odkup obecního dluhu soukromým investorem," uvedl Dittert, který je stavebním inženýrem.

Lídrem druhé kandidátky, Společné Prameny, je opět současná starostka obce Michala Málková. Kandidátka Společných Pramenů se oproti loňským řádným komunálním volbám nemění. „Zůstala ve stejném složení, pouze jeden z kandidátů se kvůli časovým důvodům své kandidatury vzdal," uvedla Málková, která kandidaturu sdružení zdůvodnila tím, že by chtěla v budoucnu dosáhnout toho, aby obec měla odblokovaný účet a mohla dosáhnout na dotace. „Ráda bych se dopracovala k tomu, aby obec mohla fungovat tak, jak si její obyvatelé zaslouží," uvedla.

Nové volby, které se uskuteční 26. září, musely být vyhlášeny poté, co se pramenské zastupitelstvo stalo neusnášeníschopným, počet zastupitelů totiž padl pod zákonnou hranici pěti členů. Už při ustavujícím zasedání rezignoval na svůj post Václav Jeřábek a s ním i několik náhradníků. Role zastupitele se ujal poslední z náhradníků za hnutí Svobodné Prameny Luděk Koryta, který také před časem odstoupil. Za rozkolem stála podle koalice stáčírna minerálních vod, která měla být zanesena do územního plánu. Opozice je ale jiného názoru. Spory byly podle ní v tom, že v obci panuje celkově špatná nálada. (bež)