Rádi byste vlastnili radnici? Za 330 tisíc korun můžete. To je nejnižší částka, za kterou se má dražit budova 'nové' radnice v Pramenech na Mariánskolázeňsku. Zatím ji nikdo nechtěl. Obec s rozpočtem okolo tří milionů korun dluží minimálně 60 milionů korun, a to kvůli nedokončenému projektu stáčírny minerálních vod. Zaměstnanci obce byli propuštění, šetří se na všem. A východisko? V nedohlednu. Každý den totiž dluh stoupá.

Tlak zoufalé situace už dřív nevydrželo zastupitelstvo, starosta, na své funkci nezůstal ani Jan Murin, správce obce z řad úředníků ministerstva vnitra. Ten začal obec řídit na konci minulého roku. Na jeho místo přišel Josef Novosad.

„Výměna správce obce Prameny měla čistě praktický důvod – jednak zdravotní důvody a jednak proto, že správa obce bude probíhat dlouhodobě a při řešení aktuálních záležitostí je nezbytný praktický denní kontakt se správcem,“ vysvětlil Vladimír Řepka, mluvčí ministerstva vnitra. Proto byl podle jeho slov nominován člověk z Prahy.

Zoufalí obyvatelé mohou jen doufat, že jim současný úředník pomůže. Problém je však v tom, že má správce omezené pravomoci. „Přesto Ministerstvo vnitra v rámci společné pracovní skupiny s Ministerstvem financí hledá cestu možného budoucího řešení situace, plnohodnotné konstruktivní řešení však závisí rovněž na vůli občanů obce ustavit si řádné obecní orgány, neboť pravomoci správce obce jsou ze zákona omezené,“ podotkl mluvčí ministerstva vnitra s tím, že není povinností státu uhradit za obec závazky vůči jejím věřitelům. „Ze zákona má stát pouze povinnost hradit náklady vznikající přímo správci obce.“

Místním není co závidět. „Rozhodně by mi bylo dost líto, kdyby se má vesnice dostala do takového problému,“ řekl Jan Němeček z Mariánských Lázní, který obcí Prameny často projíždí.