Kandidáti na zastupitele strana Lidové fórum z Brna ze svých záměrů, jak Deník už informoval, couvla.

Přestože na mariánskolázeňskou radnici poslala email, ve kterém odstupuje, volby se v sobotu přeci jen konaly. „Nikdo neodstoupil,” řekl Deníku už v pátek 9. prosince tajemník Městského úřadu Miroslav Jašíček. Strana nedodržela zákonnou 48 hodinovou lhůtu pro odstoupení, přesto jsou komunální volby neplatné. Nikdo z kandidujících členů se totiž nepřihlásil k trvalému pobytu v Pramenech. O tom, že tuto podmínku kandidáti nesplní, informovali radnici v Mariánských Lázních právě emailem.

Ještě před otevřením volební místnosti bylo jasné, že volby budou neplatné. „Hlasy budou platné, ale protože kandidáti nesplnili podmínku trvalého bydliště, nebudou při zpracování započítány,” uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Přestože bylo všechno naprosto zbytečné, k volební urně se přeci jen někteří občané dostavili. Dva z nich řádně odvolili, jeden volební lístek před komisí roztrhal.

„Jestli jsem šla k volbám?” Podivila se jedna z místních občanek. „Prosím vás, proč. Vždyť to nemá cenu, je to naprosto k ničemu. Jsme zase jen pro smích, dnes se sem všichni sjeli, natáčeli, fotili a ve všech médiích se skloňuje naše obec.” Že jsou lidé znechuceni situací kolem Pramenů, dokazují slova dalšího občana. „Nešel bych ani, kdyby byly volby platné. K čemu? Tady už není pomoci. Obec nemá žádný majetek, prostě nic. K čemu to tedy je a pořádání voleb stálo další peníze. Původní kandidáty jsem ani neviděl. Nejdříve hlásali, že se s námi sejdou a vysvětlí nám, jaké mají záměry a cíle. V situaci, kdy mají Prameny jenom dluhy, ale podle mého není východisko.”

Přitom se Prameny ocitly v patové situaci, i kdyby se stát nakonec rozhodl částečně oddlužit obec (jak Deník mnohokrát informoval, obec je zadlužena po známé kauze s neuskutečněným projektem stáčírny minerálních vod), potřebuje spolupráci zastupitelstva. Stejně tak připojení Pramenů k jiné obci nebo městu, musí zastupitelé odsouhlasit.

Zatímco volební komise v Pramenech se nudila, ve Valech, kde se také volby do zastupitelstva uskutečnily měli napilno. „Volební účast je vysoká,” potvrdil předseda volební komise Antonín Aberle. „Nepřekvapuje nás to. Při každých volbách je tomu tak.” Nakonec odvolilo 282 občanů z 361, což bylo více než osmasedmdesát procent. Podle informací Českého statistického úřadu vyhrála strana Podpora a rozvoj obce místostarosty Petra Hroudy, která získala pět mandátů. Do zbývajících dvou křesel v zastupitelstvu zasednou dva členové Valy 21, které vedla bývalá starostka Valů Marie Zítková. Česká strana sociálně demokratická a Šance získaly jen kolem 7 procent hlasů. K volbám do zastupitelstva ve Valech došlo poté, co v červenci odvolala většina zastupitelů starostku Marii Zítkovou. Ta položila mandát zastupitele a spolu s ní odstoupila většina představitelů. Zastupitelstvo Valů se sejde na svém prvním zasedání po nových volbách ve složení – Petr Hrouda. Tomáš Podzimek, Quido Vlk, Petr Matoušek, Petr Filipčík, Marie Zítková a Tomáš Votípka.