Vzniknout by tu pak mohlo speciální vzdělávací a edukační centrum. Oprava domů měla začít už v uplynulých letech, ale objevilo se v těchto domech několik problémů, které muselo město vyřešit. Pracovníci Nadačního fondu Historický Cheb by rádi využili na rekonstrukci zmíněných domů dotaci z norských fondů.

„Chceme podat žádost o tuto dotaci, aby se rekonstrukce těchto domů mohla naplno rozjet,“ sdělila Marcela Brabačová z Nadačního fondu Historický Cheb. „Kolik přesně bude rekonstrukce stát, nelze v tuto chvíli říct, po podání žádosti budeme teprve připravovat novou projektovou dokumentaci, takže je na to brzy. Nicméně naposledy, když se o rekonstrukci uvažovalo, se mluvilo o částce kolem sedmi milionů korun. Památkáři si vyžádali novou projektovou dokumentaci kvůli odhaleným trámům v těchto domech. Původně se tu totiž uvažovalo o vybudování kanceláří,“ informovala Marcela Brabačová.

Ilustrační foto
Strážníci pomohli odrodit dítě v provizorním přístřešku

Nakonec by se ve zmíněných domech chebského Špalíčku mělo objevit edukační a vzdělávací středisko. Děti a mládež by se tu seznamovaly a učily o historické hodnotě chebských krovů, jak vznikly, jaký materiál se na ně použil a mnoho dalšího.

V domech dříve sídlili strážníci městské policie, kteří odtud odešli v roce 2009. Domy jsou od té doby, kdy se v nich netopí, napadeny houbami a červotočem. Naposledy sem město plánovalo umístit odbor projektového managementu a rozvoje. Záměr na vybudování kanceláří pro odbor projektového managementu a rozvoje však nakonec padl, protože se ukázalo, že náklady na rekonstrukci by byly příliš vysoké.

Dopravní nehody v Karlovarském kraji.
Sníh komplikoval život

„V rámci průzkumných prací byly odkryty původní konstrukce. Ukázalo se, že například trámy, které byly při rekonstrukci v 60. letech minulého století necitlivě obloženy, jsou napadeny houbami a červotoči, a jsou tak velmi poničené,“ sdělila tisková mluvčí města Chebu Simona Liptáková.

Důvodů, proč na místě nemohou kanceláře vyrůst, je však mnohem více. Jsou tam příkrá schodiště, nižší stropy, malá okna. Podle průzkumu, který si nechalo vedení města v minulosti vytvořit, se do zdiva domu dostala vlhkost a ta následně způsobila, že se v konstrukci začaly houby množit. Špalíček je komplex jedenácti středověkých kupeckých domů ze 14. století a patří k hlavním symbolům Chebu a jeho architektury. Částečně hrázděné domky začaly vznikat na místě kramářských bud a masných krámů už ve 13. století.

Model dalšího chebského krovu je ve výrobě
Nejstarší krov slaví 700 let