Chebsko Ve větších městech regionu přikročili k pravidelné redukci holubí populace, která se v minulých letech přemnožila.

Ve Františkových Lázních však odchytové klece vadí některým místním, kteří argumentují tím, že zdejší odchyt neprobíhá podle platných norem. Firma, která ho provádí, však má všechna potřebná oprávnění a certifikace.

„Dle mého názoru odchytová služba neprovádí odchyt ve Františkových Lázních podle předpisů," uvedl Petr Švehla z Františkových Lázní, který na problém upozornil. „Více než polovina plochy stropu odchytové klece není dostatečně zakryta před srážkami a zároveň neposkytuje stín. Dle mého názoru neobsahuje odchytová klec i napáječku s čerstvou pitnou vodou. Intervaly následujících kontrol pro vybírání odchycených kusů nejsou maximálně 24 hodin. Místo pro odchyt není optimálním místem, neboť optimálním místem pro stavbu klecí má být dostupná střecha na stavbě, která svou výškou dominuje ostatnímu okolí," upřesnil.

Jana Herinková z odboru životního prostředí a veřejné zeleně františkolázeňského městského úřadu ovšem dodává: „Kvůli stížnostem už nám volala Státní veterinární správa, která pana Chrpu, který odchyt provádí, vyšetřovala. Podle našich zjištění však nezjistila žádná pochybení a pan Chrpa má veškerá oprávnění," upřesnila.

František Chrpa se také brání. „Lidé si na odchyt stěžovali, ale veterinární správa nezaznamenala žádná pochybení. Klece na odchyt jsou zkrátka takto stavěné. Vše tedy dělám legálně a na vše mám povolení. Holubi mají mnoho nemocí a je riziko, že by je přenášeli například na děti v nedaleké františkolázeňské školce, což by bylo strašné," dodal.

V Aši holuby odchytávají už od roku 2008. „Letošní odchyt prováděla firma František Chrpa z Aše za pomoci pěti klecí," uvedl mluvčí ašského městského úřadu Milan Vrbata. „Ty byly umístěny většinou na střechách soukromých objektů. Odchyty budou pokračovat až do dubna. Odhaduje se, že v Aši je přibližně 500 holubů. Do současné doby jsme jich odchytili přibližně 270," dodal s tím, že akce město vyjde na 75 tisíc korun.

Odchyt holubů přijde v Chebu na 89 tisíc korun a skončí koncem března. „Vzhledem k tomu, že redukce počtu holubů je efektivní jen v období od ledna do dubna, další odchyt již v tomto roce neplánujeme," potvrdila mluvčí Městského úřadu v Chebu Martina Kuželová.

V Mariánských Lázních regulují počty zdivočelých holubů už deset let. Ptáci jsou problémem jen v několika málo lokalitách ve městě. „Pravidelné každoroční odchyty vedou minimálně ke stagnaci velikosti zdejší populace, ne-li k jejímu poklesu," potvrdil referent odboru životního prostředí mariánskolázeňského městského úřadu Miroslav Trégler.