Desítky rozzářených dětských obličejů, sváteční nálada a nepřeberné množství dárků. Jako předčasný Štědrý večer se jevila atmosféra ve společenském sále mariánskolázeňského hotelu Continetal, kde se v sobotu odehrál patnáctý ročník charitativního Vánočního koncertu spojený s vyhodnocením celorepublikové soutěže dětí O nejkrásnější vánoční ozdobu. V tomto klání malých šikulů uspěl také zástupce našeho regionu.

Program byl pestrý

V programu vystoupil například populární Radek John, sólistka Státní opery Praha Andrea Kalivodová, zpěvačka Jana Kociánová, Parnas kvintet, Miloš Skácel, i moderátor David Petřík. Hostem akce byl také Mons. František Radkovský, biskup plzeňský.

Mysleli na potřebné

Mottem tohoto vánočního zastavení v Mariánských Lázních bylo připomenutí klasických zvyků a obyčejů a rovněž zamyšlení nad tím, co je v lidském životě opravdu podstatné. Právě proto organizátoři nezapomněli na potřebné. V Continentalu přebrali zástupci dětských domovů z Karlových Varů, Tachova a Mariánských Lázní, Nové Vsi u Chotěboře, Litoměřic a Volyně dohromady 30 tisíc korun, Diecézní charita Plzeň pak 40 tisíc korun. Vše z darů hostů.

Bodoval místní žák

V soutěži O nejkrásnější vánoční ozdobu, které se letos zúčastnilo přes dva tisíce dětí, vyhrál v kategorii jednotlivců žák prvního stupně z 1. Základní školy Jih Mariánské Lázně Honza Hruboš s atypickou ozdobou ve tvaru koule. A odnesl si domů barevný televizor, velkou plyšovou hračku a sladkosti. Stříbrný stupínek pak obsadila Klára Zemanová z Dětského domova Havířov se zlatou kometou a získala fotoaparát a sladké pamlsky. Třetí místo vybojovala Monika Slišková z Dětského domova Horšovský Týn s ozdobou z malých koulí a vyhrála MP3 přehrávač a pamlsky.
Mezi kolektivy exceloval a zlato získal Dětský domov Litoměřice se sněhulákem na lyžích a získal dvacet tisíc korun a plyšovou hračku. Na stříbrné příčce se umístil Dětský domov Volyně s textilním adventním kalendářem ve tvaru kapříka a jeho zástupci si odnesli deset tisíc korun a plyšáka. Třetí místo vysoutěžil Dětský domov Nová Ves u Chotěboře se zlatou koulí a obdržel také plyšovou hračku a finanční prémii ve výši pět tisíc korun.

Výhry potěšily


„Výhru jsem vážně nečekal a televize mi udělal nesmírnou radost,“ usmíval se po vyhodnocení úspěšný mariánskolázeňský školák Jan Hruboš. „Ozdobu jsem odpoledne po škole tvořil skoro dva týdny. Jako jakýsi korpus pro tvorbu koule mi posloužil nafukovací balónek, který jsem, potom praskl. Přiznávám, že mi trochu pomáhala maminka,“ dodal.

Podle patnáctileté Lucky Jonášové z volyňského dětského domova jsou od nich všichni z kolektivního úspěchu v soutěži maximálně udiveni. „Látkového kapříka jsme vyráběli společně asi týden. Jsme šťastni a musím dodat, že v Mariánských Lázních se nám moc líbí. A neříkám to jen kvůli té ceně,“ dodala s rozzářenýma očima.