Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V zahraničí je zájem o řemeslníky, problémem je ale znalost jazyka

Mariánské Lázně -Odborníci na Mariánskolázeňských dialozích hovořili nejen o možnostech otevření německého pracovního trhu

11.11.2011
SDÍLEJ:

MARIÁNSKOLÁZEŇSKÉ DIALOGY zahájil Ludwig Rechenmacher z Řemeslnické komory Dolní Bavorsko Horní Falcko, který projevil svou radost z toho, že se do lázeňského města sjelo tolik specialistů a profesionálů ve svých oborech.Foto: Deník: Jana Bežáková

Jaké důsledky má plné otevření německého pracovního trhu pro české pracovníky od května tohoto roku? Jaký bude společný postup při potírání práce na černo? Jaké překážky stále ještě zabraňují přeshraničním hospodářským aktivitám podniků a jak je možné je odstranit? Jak se rozvíjí neustále diskutovaný evropský region Východní Bavorsko Čechy Horní Rakousko? Na tyto otázky hledaly odpovědi tři pracovní skupiny na čtvrtém ročníku Mariánskolázeňských dialogů, který pořádala Řemeslnická komora Dolní Bavorsko-Horní Falc.

V loňském ročníku Mariánskolázeňských dialogů hovořili zástupci firem, škol a institucí o tom, jak by mohla vypadat situace po otevření německého pracovního trhu. Nyní mohly být první výsledky prezentovány. Podle odborníků se nenaplnily obavy z odlivu pracovních sil z Česka. „Zájem je větší,” uvedla Dana Hušková z krajské pobočky Úřadu práce v Příbrami. „Nemáme bohužel žádnou zpětnou vazbu a nejsme schopni hovořit o tom, kolika lidem se jejich záměr povedl.” Velkým problémem podle jejích slov je jazyková bariéra. „V zahraničí potřebují kvalitní zedníky,řemeslníky, ale také vysokoškolsky vzdělané zaměstnance. Problémem je ale znalost německého jazyka.”

Karin Hartung z pracovního úřadu ve Weidenu poskytuje českým zájemcům o práci v zahraničí pracovní poradenství třikrát měsíčně. „Za měsíc v rámci poradenství poskytnu informace osmdesáti lidem, Jedna třetina se přihlásí na německý pracovní úřad s tím, že hledá práci,” řekla Hartung. Také ona poznala, že největším problémem je znalost jazyka. „To je první velká překážka, druhou je zkušenost uchazečů a mobilita.” Pravdou podle Karin Hartung ale je, že německé firmy jsou s českými zaměstnanci opravdu spokojeny. „Zkušenosti s Čechy jsou opravdu dobré. Nedávno jsem hovořila se třemi zaměstnavateli, a byli velice spokojeni,” uvedla.

Autor: Jana Bežáková

11.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záběr z kamery vozidla

Tasili zbraň. A tajní policisté jsou teď proto trestně stíhaní

Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Vzácné poklady na vlastní oči

Zámek Kynžvart - Honosnou šavli knížete Metternicha, rozsáhlou numismatickou sbírku, kroniku města Chebu a mnoho dalších vzácných pokladů mohou vidět návštěvníci zámku Kynžvart.

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení