Na očkování proti chřipce je nejvyšší čas. Ačkoliv lékárny na Chebsku nabízejí dostatek vakcín, zájem obyvatel je zatím menší, i když srovnatelný s loňským rokem. Alespoň v Chebu. V Aši se zatím lidé o očkování tolik nezajímají.

„Vakcín je dost a lidem vysvětlujeme, jak která působí. Je jich totiž několik druhů,“ vysvětlila lékárnice Žaneta Sliepková.

„Já tomu stejně nevěřím,“ uvedla Chebanka Jitka Součková. „Jen jednou jsem se nechala naočkovat a stejně jsem byla nemocná,“ poznamenala.

Očkovaný člověk může onemocnět

Obecně platí, že člověk očkovaný proti chřipce může v době chřipkové epidemie onemocnět jinou chorobou dýchacích cest. Původcem mohou být jiné viry nebo bakterie. Chřipka u nás nejčastěji probíhá v prosinci, lednu a únoru, případně na jaře. Pokud se u někoho už projevily příznaky nějakého onemocnění dýchacích cest, je nutné očkování odložit. Toto opatření má dva důvody. Pokud je to totiž první projev chřipky, její průběh by byl po očkování ještě vážnější. Pokud nákaza nebyla chřipková, objeví se postupně jiné postižení dýchacích cest. Lidé si pak mohou dávat toto jiné onemocnění do souvislosti s očkováním. Považují to za reakci na vakcínu nebo za selhání očkování.

Očkují lékaři i hygienické stanice

Proti chřipce očkují praktičtí lékaři a hygienické stanice, v Karlovarském kraji to jsou ještě očkovací centra v Sokolově a Karlových Varech. Na českém trhu jsou k dispozici dispozici subjednotkové očkovací látky (Agrippal S1, Influvac) a nebo látky štěpené (Vaxigrip, Fluarix, Begrivac).

Ceny vakcín se pohybují do dvou set korun a řadě pacientů na ně přispívají zdravotní pojišťovny, takže doplatky činí jen kolem čtyřiceti až padesáti korun. Pro pacienty s nemocemi, jako je cukrovka, choroby srdce a ledvin, a další rizikové skupiny je očkování nezbytné a hradí je zdravotní pojišťovny. Používané vakcíny obsahují usmrcené původce a jsou vysoce čištěné. Proto je nemožné, aby člověk po očkování onemocněl chřipkou. Reakce organismu jsou mírné, převážně místní a znamenají spíše zarudnutí nebo bolestivost v místě vpichu. Protilátky se objevují za dva týdny po očkování a jejich maximum je v těle mezi třetím až pátým týdnem.

Příznaky jsou jasné

Chřipka začíná většinou vysokou horečkou mezi 38 až 40 °C. Nemocný trpí zimnicí a třesavkou. Následují bolesti hlavy, kloubů, svalů, očí.
Typický je pocit velké schvácenosti. Někdo může trpět i světloplachostí, ztuhlostí šíje, nevolností, až zvracením, zácpou nebo nechutenstvím. V dalších dvou dnech se přidá ještě bolest a pálení v krku, suchý kašel, bolest za hrudní kostí. Onemocnění je vysoce nakažlivé. Virus se přenáší se vzduchem - kašláním, kýcháním i pouhým mluvením. Nákaza se projeví do tří týdnů.