Vakcíny proti prasečí chřipce už mají k dispozici i lékaři z Karlovarského kraje. V první vlně to je pětapadesát balení po deseti dávkách pro vakcinační centra a každý praktický lékař pro dospělé obdrží deset dávek.

Jako první dostanou vakcínu zdravotničtí pracovníci, vodohospodáři, zaměstnanci zařazení do kritické infrastruktury (KI) a chronicky nemocní lidé. Kritéria výběru zdravotnických pracovníků určilo Ministerstvo zdravotnictví (MZČR), KI si vybral hasičský záchranný sbor. „V Karlovarském kraji se jedná o 1 327 zdravotnických pracovníků a 360 osob při přímém výkonu sociální péče,“ informovala mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. „Pravidla jsou tato: vybraná osoba je vždy zdravotnickým nebo sociálním pracovníkem a současně musí být v zaměstnaneckém poměru s poskytovatelem zdravotních nebo sociálních služeb, jedná se o pracovníky zdravotnických zařízení uvedených v pandemickém plánu kraje, v nemocnicích se jedná o zdravotnické pracovníky určených provozů, jako je ARO, JIP, příjmové ambulance, infekční oddělení a podobně,“ řekla mluvčí.
„Zaměstnanců zařazených do kritické infrastruktury v oblasti energetiky a vodního hospodářství, kteří budou také očkováni, je celkem 614,“ dodala. Chronicky nemocní lidé budou očkováni svým praktickým lékařem. Do ordinací praktických lékařů pro dospělé má dorazit po deseti dávkách vakcíny. Na očkování budou lidé zváni jmenovitě. Alespoň tedy v první vlně. Tito pozvaní lidé nebudou za vakcinaci nic platit, očkování hradí stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven, které vytvořily nový kód pro úhradu.

Praktičtí lékaři a jejich sestřičky se naočkují sami, ostatní zdravotničtí pracovníci, pracovníci v sociálních službách a pracovníci zařazení do KI si musí dojít do vakcinačních center. Ta jsou zřízena v karlovarské, sokolovské a chebské nemocnici, čtvrté centrum je u praktické lékařky Aleny Šimurdové v Karlových Varech.

„Nemocniční lékárna v Karlových Varech obdržela první dodávku očkovací vakcíny proti A(H1N1), která bude rozdělena na očkovací centra všech tří nemocnic KKN,“ potvrdila mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Zdeňka Marková. „V každé nemocnici je určeno vakcinační místo a kvalifikovaná sestra a lékař v dosahu,“ informovala. Zároveň včera proběhlo v KKN jednání pracovní skupiny Pandemic. Toho se zúčastnili zástupci Karlovarské krajské nemocnice, Karlovarského kraje a krajské hygienické stanice. Víceméně potvrdili již známé postupy očkovacího schématu. V nemocnici v Karlových Varech je nyní hospitalizováno celkem šest pacientů s chřipkou tohoto typu, z nichž jeden je ve vážném stavu na ARO již několik týdnů, další dva jsou v péči JIP interního oddělení a jejich stav je stabilizovaný. Na dětském oddělení je hospitalizován dvouletý chlapec, u něhož má nemoc lehký průběh. Včera prokázali lékaři virus H1N1 u dvou pacientů hospitalizovaných na infekčním oddělení, zatím s lehkým průběhem. V sokolovské nemocnici je v péči dětského oddělení jedno dítě a v Chebu jeden pacient s pozitivitou H1N1. „Vakcína by podle mě měla být dostupná každému, ale v této době bych upřednostnila rizikové skupiny lidí,“ poznamenala Chebanka Marie Novotná.