VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vakcíny proti chřipce dorazily i do Karlovarského kraje

Karlovarský kraj – Mezi prvními očkovanými budou zdravotničtí pracovníci, energetici a vodohospodáři.

25.11.2009 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: REUTERS

Vakcíny proti prasečí chřipce už mají k dispozici i lékaři z Karlovarského kraje. V první vlně to je pětapadesát balení po deseti dávkách pro vakcinační centra a každý praktický lékař pro dospělé obdrží deset dávek.

Jako první dostanou vakcínu zdravotničtí pracovníci, vodohospodáři, zaměstnanci zařazení do kritické infrastruktury (KI) a chronicky nemocní lidé. Kritéria výběru zdravotnických pracovníků určilo Ministerstvo zdravotnictví (MZČR), KI si vybral hasičský záchranný sbor. „V Karlovarském kraji se jedná o 1 327 zdravotnických pracovníků a 360 osob při přímém výkonu sociální péče,“ informovala mluvčí Krajského úřadu Karlovarského kraje Andrea Bocková. „Pravidla jsou tato: vybraná osoba je vždy zdravotnickým nebo sociálním pracovníkem a současně musí být v zaměstnaneckém poměru s poskytovatelem zdravotních nebo sociálních služeb, jedná se o pracovníky zdravotnických zařízení uvedených v pandemickém plánu kraje, v nemocnicích se jedná o zdravotnické pracovníky určených provozů, jako je ARO, JIP, příjmové ambulance, infekční oddělení a podobně,“ řekla mluvčí.
„Zaměstnanců zařazených do kritické infrastruktury v oblasti energetiky a vodního hospodářství, kteří budou také očkováni, je celkem 614,“ dodala. Chronicky nemocní lidé budou očkováni svým praktickým lékařem. Do ordinací praktických lékařů pro dospělé má dorazit po deseti dávkách vakcíny. Na očkování budou lidé zváni jmenovitě. Alespoň tedy v první vlně. Tito pozvaní lidé nebudou za vakcinaci nic platit, očkování hradí stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven, které vytvořily nový kód pro úhradu.

Praktičtí lékaři a jejich sestřičky se naočkují sami, ostatní zdravotničtí pracovníci, pracovníci v sociálních službách a pracovníci zařazení do KI si musí dojít do vakcinačních center. Ta jsou zřízena v karlovarské, sokolovské a chebské nemocnici, čtvrté centrum je u praktické lékařky Aleny Šimurdové v Karlových Varech.

„Nemocniční lékárna v Karlových Varech obdržela první dodávku očkovací vakcíny proti A(H1N1), která bude rozdělena na očkovací centra všech tří nemocnic KKN,“ potvrdila mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN) Zdeňka Marková. „V každé nemocnici je určeno vakcinační místo a kvalifikovaná sestra a lékař v dosahu,“ informovala. Zároveň včera proběhlo v KKN jednání pracovní skupiny Pandemic. Toho se zúčastnili zástupci Karlovarské krajské nemocnice, Karlovarského kraje a krajské hygienické stanice. Víceméně potvrdili již známé postupy očkovacího schématu. V nemocnici v Karlových Varech je nyní hospitalizováno celkem šest pacientů s chřipkou tohoto typu, z nichž jeden je ve vážném stavu na ARO již několik týdnů, další dva jsou v péči JIP interního oddělení a jejich stav je stabilizovaný. Na dětském oddělení je hospitalizován dvouletý chlapec, u něhož má nemoc lehký průběh. Včera prokázali lékaři virus H1N1 u dvou pacientů hospitalizovaných na infekčním oddělení, zatím s lehkým průběhem. V sokolovské nemocnici je v péči dětského oddělení jedno dítě a v Chebu jeden pacient s pozitivitou H1N1. „Vakcína by podle mě měla být dostupná každému, ale v této době bych upřednostnila rizikové skupiny lidí,“ poznamenala Chebanka Marie Novotná.

Autor: Nataša Šmatová

25.11.2009 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení