Na tržišti panoval čilý ruch. Medovina tekla proudem a uzenáři se museli otáčet. Hemžení přerušily bubny. „Už je tady,“ šumělo v davu. Na chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad přijížděl Albrecht z Valdštejna se svou družinou. Píše se sice rok 2010, město se však vrátilo do první poloviny 17. století…

Ačkoliv město Cheb každoročně akci pořádá teprve od roku 2005, stačila si získat velké množství příznivců. Ani letos tomu nebylo jinak. Obrovské množství návštěvníků se na slavnosti přišlo podívat i tentokrát. A bylo proč. Program byl totiž bohatý. Dobové tržiště, kejklíři, ale i boje. Letošní ročník však nebyl jen ve znamení dobrého jídla, pití a zábavy. Představitelé města přítomným připomněli trápení obyvatel spřáteleného Frýdlantu, kde se tradice Valdštejnských slavností udržuje také.

„Frýdlant je dnes bohužel městem, které patří k nejvíce poškozeným nedávnou povodní,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. Právě proto předal chebský starosta Jan Svoboda za město na slavnostech Frýdlantským šek na 500 tisíc korun.

Program se nekonal jen na náměstí. Obyvatelé se mohli v sobotu v podvečer přidat do pochodňového průvodu z Chebského hradu. A než se staly Valdštejnské slavnosti 2010 minulostí, potěšil všechny přítomné několikaminutový ohňostroj s hudebním doprovodem.

„Byl opravdu nádherný,“ řekla jedna z návštěvnic, Marcela Slavíková z Chebu. „Líbily se mi celé slavnosti, ale ten ohňostroj mě uchvátil. Musím se přiznat, že mě i dojal.“