VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Valdštejnův kůň budil pozornost už zaživa

Cheb - Valdštejnův kůň je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

3.11.2015
SDÍLEJ:

K mimořádné zápůjčce sbírkových předmětů svolilo chebské muzeum. Na výstavu do německého města Halle zapůjčilo několik osobních věcí Albrechta z Valdštejna. A to nejzajímavější - vůbec poprvé v historii chebského muzea opustí budovu i Valdštejnův kůň. Foto: Deník/ Václava Simeonová

Rarita. Tak by se dal jedním slovem popsat kůň Albrechta z Valdštejna. Chebské muzeum jej poprvé ve své historii zapůjčilo na výstavu, a to do německého Halle. Mnoho se ale neví o tom, že byl opravdu výjimečný.

Valdštejnův kůň je zřejmě nejstarší vycpaninou v České republice a druhou nejstarší v Evropě. Zvíře však poutalo pozornost ještě za svého života, a to například svým žíháním.

„Žíhání se u koní vyskytuje velice zřídka, jen u několika málo plemen," vysvětlila historička chebského muzea Michaela Bäumlová. „Jeho příčinou je pravděpodobně vrozená porucha, přesněji řečeno embryonální spojení dvouvaječných dvojčat. Patrně právě díky svému výjimečnému vzhledu byl tento exemplář takříkajíc hoden vévody. Z dobových pramenů víme, že Albrecht z Valdštejna, chovatel a velký milovník koní, mezi svými zvířaty držel i mimochodníky, tedy jedince vyznačující se ne anomálií vzhledu, nýbrž pohybu. Při jeho polních taženích jej vždy krom stovek obyčejných provázelo také kolem tří desítek ušlechtilých jezdeckých koní," řekla historička.

Tato zajímavost není mezi veřejností známá, a to paradoxně na rozdíl od jiné informace, na které prý příliš pravdy není. Říkalo se, že byl Valdštejnův kůň zastřelen 16. 11. 1632 v bitvě u Lützenu. Valdštejn pak měl nechat svého oblíbeného koně převézt do Prahy a vycpat. „Tento údaj se sice občas objevuje v literatuře, ale podle všeho není pravdivý," dodala historička.

Autor: Václava Simeonová

Věděli jste, jak moc byl Valdštejnův kůň jedinečný?

Ano.

8 %

Ne.

82 %

Znal/a jsem jen zlomek informací.

10 %

Hlasovalo: 77

Anketa byla ukončena

3.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Ilustrační foto.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení