Odkud bude vánoční strom? Otázka, kterou řeší města před nadcházejícími svátky, a s nalezením odpovědi většinou není problém. Mnohá z měst mají své lesy, jehličnany rostou i v jejich intravilánech a nechybí ani řada lidí, pro něž by byla pocta věnovat městu vánoční strom ze svého pozemku.

První vánoční strom v Karlovarském kraji ozdobil chebské náměstí Krále Jiřího z Poděbrad už před týdnem. Je vysoký dvaadvacet metrů a jeho stáří je padesát let. Ještě zbývá nandat na něj žárovičky a ozdoby.

V letošním roce budou moci lidé obdivovat smrk, který pochází z městských pozemků Chebu, a dokonce má své evidenční číslo. Letos tak po mnoha letech nebude v centru města strom ze soukromého vlastnictví.

„Lidé se nám ozývali a nabízeli nám darem svůj smrk, ale bohužel to bylo vždy v lokalitě, kam by se těžká technika, pomocí které se vánoční strom přepravuje, nedostala. Museli jsme tedy hledat náhradní řešení. A protože se v této době z bezpečnostních důvodů dělají prořezávky stromů u zdejšího divadla, zvolili jsme si jeden ze smrků, který by tak jako tak musel z pozemku pryč. Takto nám aspoň ještě nějaký čas poslouží,“ konstatovala mluvčí chebské radnice Simona Liptáková.

V pondělí 26. listopadu bude ve Vrchlického ulici pokácen strom, který v letošním roce ozdobí karlovarské vánoční trhy. Kácení zahájí pracovníci Správy lázeňských parků v 8 hodin, následně bude vánoční strom za asistence městské policie převezen do centra města a usazen na své místo u vstupu do Smetanových sadů na třídě TGM.

Schéma toho, jak pravděpodobně ke vzniku zemětřesení v západních Čechách dochází.
Mobilu otřes neunikne

„Vánočním stromem a dominantou tržiště se letos stane zhruba čtyřicetiletý stříbrný smrk z Drahovic. Dvanáct metrů vysoký jehličnan roste v bezprostřední blízkosti bytového domu Vrchlického 10. Slavnostní rozsvícení vánočního stromu proběhne v neděli 2. prosince v 17:45 hodin,“ uvedla mluvčí magistrátu Helena Kyselá.

V Sokolově ozdobí vánočním stromem hned dvě náměstí, a to ta největší. Zatímco na náměstí Budovatelů, mezi lidmi známém spíše jako Nové, bude stát strom ze sousedního Dolního Rychnova, na Staré náměstí vybrali pracovníci technických služeb strom ze zdejšího Areálu sportu a zdraví.

Na Starém náměstí se bude konat rozsvěcení vánočního stromu 2. prosince. Vystoupí děti z mateřských škol, v 17 hodin dojde za doprovodu světelné a ohňové show k rozzáření největšího symbolu Vánoc a hned nato se mohou přítomní zahřát tancem u melodií kapely Ready Kirken.

Město se pustilo do opravy náhrobku Václava Skalníka.
Náhrobek tvůrce parků je bez jména