Ačkoliv zbývají do Vánoc ještě dva měsíce, už teď je potřeba začít s přípravami a s vánoční výzdobou ve městech. Tento problém momentálně řeší také starostové měst a obcí na Chebsku.

„Letos můžeme na vánoční výzdobu uvolnit jen minimální prostředky,“ řekla Eva Procházková z obecního úřadu ve Staré Vodě. „Každoročně zdobíme vánoční strom, ale jinou výzdobu nepoužíváme.“ Finanční prostředky na výzdobu chybí ve většině malých obcí.

„Do vánoční výzdoby již tradičně přispíváme formou dodávek elektřiny,“ prohlásila starostka Nebanic Jana Balko. „Momentálně neplánujeme žádnou obnovu ani výměnu vánočních dekorací. Spíše se budeme snažit udržet stávající situaci.“

Většina lidí si přitom neumí Vánoce bez výzdoby představit. Deník se ptal v ulicích Chebu, jestli obyčejným občanům přijde financování vánoční výzdoby zbytečné.

„Celý rok se těším na to, až se město před Vánocemi rozsvítí,“ odpověděla Simona Malá z Chebu. „Bez světýlek by byly vánoční svátky hrozně smutné.“

Naštěstí se i malé obce rozhodly investovat také do vánoční výzdoby, „Až do letoška jsme každý rok jen zdobili vánoční stromek, ale letos chceme osvětlit celou hlavní třídu,“ prohlásila starostka Dolního Žandova Eliška Stránská. „Do vánoční výzdoby budeme investovat asi 30 tisíc korun,“ dodala starostka.

ZUZANA KASÍKOVÁ