S nadsázkou by se dalo říct, že po mimořádném zasedání karlovarského zastupitelstva se z Josefa Dlohoše, ředitele Infocentra stal jeden z nejmocnějších mužů ve městě. Na znovuoživení lázní, které pandemie koronaviru téměř zdecimovala, obdržela tato městská společnost 45 milionů korun. Z nich bude podle primátorky Andrey Pfeffer Ferklové (ANO) 10 milionů použito na tak zvané VARYvouchery, které mají do města finančními bonusy nalákat české hosty v době dovolených. Dalších 35 milionů poslouží na kampaň na podporu lázeňství a cestovního ruchu v celé ČR, která bude Vary prezentovat jako město zážitků, Dalších pět milionů by mělo pomoci oživení kultury ve městě. „To vše pod přísnou kontrolou finančního výboru a rady města,“ zdůraznila primátorka. Podle ředitele Infocentra je základní myšlenkou VARYvoucherů vrácení českých hostů do lázní. „Kampaň by měla začít 25. května Od tohoto data se na našich stránkách objeví registrační formulář slevových voucherů v hodnotách 1000, 2500 nebo 5000 korun,“ uvedl Josef Dlohoš. Důležité bude podle něj to, o jaký typ pobytu budou mít hosté zájem. Na webu budou i všechny podmínky a zařízení, kde mohou poukazy uplatnit. Hoteliéři a lázeňské domy tuto pomoc města vesměs vítají a podpořila ji i opozice, i když s námitkami. Podle zastupitelky Věry Bartůňkové (KSČM) by měly hotely služby zlevnit, protože Vary patří k nejdražším městům. Podle Jana Kroniky, šéfa krajské Asociace hotelů a restaurací se ale karlovarští hoteliéři na českou klientelu už dávno soustřeďují a nastavili kvůli ní nízkou cenovou politiku.

„Z plánovaných 50 milionů na podporu lázeňství a cestovního ruchu se nám 35 milionů stalo bianco šekem, k němuž bude omezená kontrola. Naše základní prosba, aby byla aspoň rámcově částka rozpočítána do kapitol – kultura, reklama a další, nebyla vyslyšena. Bojíme se, že místo podpory turismu půjde ve velké míře o podporu určité skupině spřátelených osob.,“ uvedl za Piráty Jindřich Čermák.

Systém voucherů ale považují za adekvátní možnost, jak pomoci ubytovacím zařízením a lázeňským domům. „Za mě je to rychlá a účinná podpora příjezdového cestovního ruchu v Karlových Varech, a to jak návštěvnických či turistických, tak lázeňských pobytů,“ uvedl zastupitel KOA a bývalý primátor Petr Kulhánek. Poukazy považuje za podporu spravedlivou, neboť jsou rozlišené podle délky i charakteru pobytu a záleží pouze na zákazníkovi, jaké zařízení si vybere. Ocenil také, že každá investovaná koruna se několikrát vrátí prostřednictvím návštěvnických útrat. „Za mě tedy jednoznačná podpora. Jak jsem zjistil, stejnou cestou se vydávají také turistická centra na Sicílii,“ doplnil.