VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Včelař: Cena za med prudce neporoste

Chebsko - Až o čtyřicet procent se snížila produkce medu u včel na Chebsku. Mohla za to zejména dlouhá zima a následně deštivé jaro.

13.8.2013
SDÍLEJ:

Včelař Václav Voříšek. Foto: Foto: archív Václava Voříška

Až o čtyřicet procent se snížila produkce medu u včel na Chebsku. Mohla za to zejména dlouhá zima a následně deštivé jaro. Podle včelařů to ale na cenu medu nebude mít dramatický dopad. Cena by se mohla zvýšit jen o několik korun. A jak včely snášejí vedro uplynulých dní? Na to odpověděl chebský včelař Václav Voříšek, Chebský deník mu totiž položil několik otázek.

Letos prý bude zhoršená produkce medu. Čím je to způsobeno?

V letošním roce zvláště jeho pozdní studené jaro a deště až do poloviny června zbrzdily tradiční rozvoj včelstev. I když příroda se vyvíjela v tradičním tempu, mělo to zásadní vliv na slabou jarní snůšku. Včely se později dostávaly do síly a velmi sporadicky se dostaly na hlavní zdroj jarní snůšky, a to řepku olejnou.

Může na vytváření medu nějakým způsobem mít vliv i sucho? Jak se včely s vedry obecně vyrovnávají?

Produkci medu extrémní sucho neovlivňuje, naopak, začaly medovat některé stromy, u kterých se tak děje jednou za deset let. A to jsou například jehličnany a jiné, takže lze konstatovat, že letní snůška byla bohatší než ta jarní. Extrémní teplo zatěžuje včely zvýšeným větráním úlů, kde udržují celoročně konstantní teplotu. S vodou nemají problémy, v přírodě si ji bez problému naleznou.

Může mít med vzhledem k vysokým teplotám nějaké zhoršené vlastnosti?

Extrémně vysoké teploty nemají vliv na zhoršené vlastnosti medu. Med ztrácí svoje vlastnosti až při teplotách nad 50° C.

O kolik procent se mohla celkově snížit produkce medu na Chebsku?

Letošní extrémní počasí, zvláště studené jaro, způsobilo sníženou produkci medu na Chebsku střízlivým odhadem o 30 až 40 procent.

Může vést toto suché počasí k rozmachu nějaké včelí nemoci? Nebo naopak bakterie a viry likviduje?

Suché počasí nemá negativní vliv na včelí nemoci. Ty jsou přítomné za každého počasí, zvláště včelí kleštík varoaa destruktor. Každý včelař se musí především ve svém zájmu, podle svých schopností vyrovnat s tímto cizopasníkem.

Porostou ceny medu v důsledku jeho slabé jarní tvorby?

Pochopitelně že snížená produkce medu má vliv na mírné zvýšení ceny medu u chovatelů včel. Vzestup cen není tak razantní, že by odrazoval zákazníky. Ceny za 1 kg medu se pohybují v rozmezí 100 až 130 Kč. Při této příležitosti si neodpustím aktuální skutečnost, jeden nejmenovaný chebský market nabízí zákazníkům v akci květový med za 40 Kč za 500 g a není o něj zájem. Srovná-li spotřebitel znalý medu vizuálně kvalitu tohoto nabízeného medu a medu přímo od včelaře, není se čemu divit. Lidé se už naučili kupovat med přímo od včelaře.

Autor: Jan Buriánek

13.8.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení