Sehnat med přímo od včelaře je již v našem regionu téměř nemožné. Přestože ve srovnání s kolegy z jiných krajů měli včelaři medu letos dostatek, mají již vyprodáno. Způsobil to velký zájem meduchtivých zákazníků, obzvláště teď, před zimou.

„Po medu se doslova zaprášilo. V posledních týdnech jsem doprodal poslední a mám již med jen pro sebe a rodinu. Zájem byl nebývale velký. Lidem se již asi dostalo do podvědomí, že nejkvalitnější med seženou přímo od včelařů. Často nadávají na medy z diskontních prodejen,“ popsal Luboš Ehlich, nadšený včelař.

Podle vyjádření mnohých včelařů z celé republiky byl letošní rok snůškově podprůměrný a v některých oblastech dokonce museli včelstva v sezoně přikrmovat, aby nevyhladověly. Tomu se většina včelařů v západních Čechách vyhnula, protože zde alespoň nějaká snůška byla.

„Veškerý med jsem již prodal. Neustále mi volají další lidé, kteří se po medu shání. Bohužel je musím odmítnout. Ozývají se i stánkoví prodavači a žádají i velká množství najednou,“ komentoval aktuální situaci s medem Martin Vrátník, mladý včelař z Chebu. Zájem lidí o med neustále roste. Není výjimkou, že i drobní včelaři zasílají med přes celou republiku.

„Nedávno jsem posílal několik kilogramů až na Moravu. Med tam není vůbec k sehnání. Zákazník, který si nechal med poslat na dobírku, říkal, že se mu to vyplatí. O med z marketů nestojí. Nemá důvěru v kvalitu takových medů, ale včelař, od kterého si med kupuje, letos žádný neměl,“ sdělil další z včelařů v regionu.

Lidem dychtícím po medu nejspíše nezbude nic jiného, než ho koupit v supermarketu. Najít ten kvalitní ale dá více námahy.

„Pokud již kupovat med v marketech, je dobré si dát pozor na jeho označení. Jiný, než Český med bych si sám nekoupil. Na obalu je uvedena země původu. Je – li tam uvedena Česká republika, není se čeho bát. Směsím medů ze zemí EU a mimo EU bych se obloukem vyhnul. Tyto bývají často nekvalitní, nebo se v nich při inspekcích nalézají látky, které do medu rozhodně nepatří,“ varoval včelař Vrátník.