Na služebnu Městské policie (MP) Cheb dorazilo oznámení, že se ve dvorním traktu na třídě Svobody povaluje hromada ´feťáckého nádobíčka´. Na místo ihned vyrazila hlídka.

„Ve dvoře se nacházelo velké množství injekčních stříkaček, nějaké tablety a batoh s pomůckami pro aplikaci návykových látek,“ popsal situaci velitel hlídkové služby MP Cheb Stanislav Makovička. „Strážníci okamžitě vyrozuměli policii, která si nález převzala k dalšímu šetření,“ informoval s tím, že se dá jen těžko zjistit, kdo tady věci odložil.

Co dělat v případě, že někdo najde použité injekční stříkačky? Nejlepším řešením je přivolat městskou policii. Při poranění použitou jehlou totiž hrozí přenos infekčních chorob, z nichž nejzávažnější je virus HIV způsobující AIDS. Je nezbytně nutné poučit děti, že nesmí objevené použité stříkačky brát do ruky, ale mají oznámit někomu staršímu nebo dospělému, že se venku něco podobného nachází. Ten, kdo se ujme odklizení použitých stříkaček, by měl použít gumové rukavice nebo igelitový pytlík a použít jej místo nich.

„Injekční stříkačku nikdy nebereme za jehlu – hrozí nebezpečí poranění – uchopíme ji za prostředek a vhodíme do nějaké nádoby (plechovka, krabice a podobně), ne do plastikové tašky či sáčku – mohly by se propíchnout,“ radí odborníci.

Takto zabezpečený nález stříkaček je možné odevzdat například pracovníkům K-centra, popřípadě i strážníkům městské policie, kteří znají postup likvidace stříkaček.