Jedinečné akce se už počtvrté mohli zúčastnit lidé ve Františkových Lázních charitativního běhu pro dobrou věc.

Běžecký happening pořádala Běžecká škola Miloše Škorpila ve spolupráci s Farní charitou Cheb. A ti, kteří se zúčastnili letošní 'Františkolázeňské 23hodinovky', pomáhali chebské organizaci Joker, stejně jako v minulém roce. Výtěžky z prvních dvou ročníků putovaly na konto Centra Paraple.

A jak akce funguje? Na 1150 metrů dlouhé trati v sadech Bedřicha Smetany se lidé v týmech střídali tak, aby byl stále někdo na trase. A název happeningu rozhodně není náhodný, běhalo se totiž opravdu celých 23 hodin od páteční 16. do sobotní 15. hodiny. Účastnit se ale každý mohl, v jaké době chtěl. A kdo nerad běhá, mohl trasu ujít nebo ujet na koloběžce. Stejně tak není náhodou, že se sportovalo právě tento víkend.

„Akce se koná v tento termín na památku 17. listopadu, sametové revoluce," vysvětlila Eva Kolafová, ředitelka Farní charity Cheb. I proto se běhalo 23 hodin, tedy stejně jako let uplynulých od revoluce. Každý rok tak přibude jedna hodina navíc.

„Jsme moc rádi, že přišlo takové množství lidí," podotkla ředitelka. „Vděční jsme ale také zapisovatelům, kteří zde mrznou," uvedla s tím, že by mělo být v pondělí jasné, kolik peněz se vybralo. Běžci za každý svůj zdolaný kilometr přispívali minimálně korunou do kasičky.

Do akce se aktivně zapojil také Karel Mašek, předseda dílen Joker. „Letos jsem se zapojil podruhé. Rád bych poděkoval všem organizátorům, kteří svou dobrovolnou aktivitou uspořádali běh a podpořili tak naše občanské sdružení," zdůraznil.

Příští rok by Františkolázeňskou 24hodinovku mohlo čekat příjemné překvapení.

„Rádi bychom ji uspořádali jako charitativní mistrovství republiky či světa v ultramaratonu," nastínil Miloš Škorpil, duchovní otec akce. „Půjde již o 5. ročník, a tak bych rád, aby běžecká škola zaplatila čipy. Účastní se už takové množství lidí, že je již velmi náročné je počítat."

A návštěva byla opravdu skvělá. Letos se běhu zúčastnilo přes 260 lidí, což je o více než sedm desítek více než v uplynulém roce. Každý absolvuje jen tolik 'koleček', kolik chce. Někdo si projde trasu jednou, ti nejlepší pak naběhají 150 kilometrů.

Podpořit dobrou věc přišla například Jana Šperlová z Aše s dětmi Terezkou, Danielkem a Matýskem. „Chtěla jsem spojit příjemné s užitečným," uvedla.

Běh už ale není jen regionální záležitostí. Z Prahy přijel čtyřiasedmdesátiletý Jaromír Mirovský. Jak sám uvedl, je zde poprvé, ale jistě ne naposledy. Kolem sobotní 13. hodiny měl za sebou úžasných 61 okruhů. „A ještě půjdu pokračovat. Moc se mi na akci líbí, jak je svobodná. Chodím si zde, dokud mě to baví, a pak si můžu jít udělat pauzu do hotelu," smál se.